fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zamestnancom Slovenskej pošty sa zvýši mzda o desiatky eur, dodatok zahŕňa aj ďalšie benefity

Zástupcovia zamestnancov žiadali zvýšenie miezd už od začiatku roka, so zamestnávateľom sa napokon dohodli na marci. Pošta navrhovala nižší rast platov až od júla.

Máte tip? napíšte nám mailom

7.2.2023 (SITA.sk) – Zamestnanci štátnej spoločnosti Slovenská pošta, a. s., budú mať od marca vyššie základné mzdy o 70 eur. Z toho 50 eur je pevná suma a 20 eur je navýšenie v priemere, čo predstavuje zvýšenie osobných nákladov do konca tohto roka o 10,5 milióna eur pri týždennom pracovnom úväzku.

Najdôležitejšia priorita

Predsedníčka Odborového zväzu pôšt a logistiky (OZPL) Žofia Lehotská to považuje za najdôležitejšiu prioritu dodatku podnikovej kolektívnej zmluvy na roky 2022 až 2025, na čom sa v kolektívnom vyjednávaní dohodli odborové organizácie s vedením poštovej spoločnosti.

Pôvodný návrh odborových partnerov na úpravu základných miezd bol už z našej strany navrhovaný s účinnosťou od 1. 1. 2023, čo však bolo v druhom kole kolektívneho vyjednávania zamietnuté zo strany zamestnávateľa, ktorý predložil protinávrh úpravy základných miezd od 1. 7. 2023 o 60 eur v priemere na zamestnanca,“ informovala na portáli odborovej organizácie Lehotská.

Úpravy základných miezd

Odboroví partneri tento návrh zamestnávateľa jednoznačne zamietli a navrhli úpravu základných miezd najneskôr od 1. marca o 70 eur na zamestnanca s dôrazom na udržanie sociálneho zmieru.

Prečítajte si tiež:
Nové eurofondy? Slovensku zostáva splniť dve z 20 základných podmienok

Na stretnutiach zdôraznili zabezpečenie dôstojnej životnej úrovne zamestnancov so zreteľom na negatívne hospodárenie spoločnosti, ktoré pretrváva už tretí rok, s výhľadom negatívneho hospodárenia aj v ďalšom období,“ priblížila odborová predáčka.

K dosiahnutiu úprav základných miezd od marca podľa nej významne prispela aj podpora zamestnancov Slovenskej pošty vo forme výzvy vedeniu spoločnosti. Výška minimálnych a maximálnych základných miezd závisí od stupňov náročnosti a pri určenom týždennom pracovnom čase.

Podniková kolektívna zmluva

Odborové organizácie predložili návrh dodatku podnikovej kolektívnej zmluvy zamestnávateľovi ešte vlani v septembri, pričom sa uskutočnili štyri kolá vyjednávania.

Rokovania boli náročné, vyžadovali si odborné stanoviská a argumenty, aby sme dosiahli čo najlepšie mzdové a pracovné podmienky pre zamestnancov,“ dodala Lehotská.

OZPL je najväčšou odborovou organizáciou pôsobiacou pri Slovenskej pošte, podľa informácií na portáli v takmer päťdesiatich základných organizáciách združuje vyše 4 100 zamestnancov pošty, teda približne tretinu z ich počtu.

Zvýšenie hodnoty stravovacej jednotky

Dodatok zahŕňa napríklad aj zvýšenie hodnoty stravovacej jednotky pre zamestnancov na 5,10 eura, či príspevok 450 eur pri odpracovaní 45 rokov a 500 eur pri 50 rokoch.

Prečítajte si tiež:
Viac než 80 percent Slovákov zaujíma v pracovných inzerátoch výška platu, zároveň sú z nej aj najviac frustrovaní

Pri začiatku povinnej školskej dochádzky dostane jeden z rodičov dieťaťa, ak je zamestnanec pošty, príspevok 30 eur. V Slovenskej pošte okrem OZPL pôsobia aj Slovenský odborový zväz pôšt, Poštové odbory Senica a Slovenský odborový zväz pôšt a telekomunikácií.

Viac k témam: Kolektívne vyjednávanie, Odborári, Pošta, Požiadavky, Zvýšenie miezd
Zdroj: SITA.sk – Zamestnancom Slovenskej pošty sa zvýši mzda o desiatky eur, dodatok zahŕňa aj ďalšie benefity © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií