fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zamestnaní utečenci z Ukrajiny prispievajú rastu slovenskej ekonomiky, ukázala analýza

Pozitívne efekty zo zamestnania utečencov na verejné financie budú trvalejšieho charakteru.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.2.2023 (SITA.sk) – Utečenecká kríza pre ruskú inváziu na Ukrajinu ovplyvňuje aj slovenskú ekonomiku. Ako ďalej vo svojej analýze uvádza Inštitút finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií, trh práce absorboval koncom minulého roka 15-tisíc ukrajinských občanov a v aktuálnom roku to môže byť ďalších 5-tisíc. Zapĺňajú sa najmä pracovné miesta, ktoré domáci nedokážu dlhodobejšie obsadiť.

Pomalší nábeh zamestnanosti

Údaje o zamestnaných ukrajinských utečencoch v Česku a Poľsku podľa analýzy naznačujú, že u nás je nábeh zamestnanosti pomalší a počet zamestnaných na obyvateľa viac ako o polovicu menší.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Asi polovica pracujúcich bude postupne Slovensko opúšťať a celkový počet sa ustáli na 12-tisíc ľudí. Pri daných počtoch nezamestnaných utečencov by sa celková miera nezamestnanosti zvýšila o 0,3 percentuálneho bodu, čo je asi 10-tisíc nezamestnaných.

Absorpčná kapacita trhu

Pri aktuálnom odhade zamestnávania migrantov z Ukrajiny sa nezaplnia celkové voľné pracovné miesta ani na polovicu.

Z aktuálneho počtu voľných pracovných miest na Slovensku podľa profesií a očakávaného počtu zamestnaných sa podľa IFP javí, že absorpčná kapacita trhu práce je dostatočná. Utečenci z Ukrajiny zaplnia len zlomok otvorených pozícií.

Prečítajte si tiež:
Vo Francúzsku sa konal pochod proti zdražovaniu. Ľudia Macronovu vládu vyzvali, aby konečne konala (video)

„Odhliadnuc od vyšších investícií a exportov sa už len vďaka vyššej spotrebe tovarov a služieb zamestnaných utečencov rast HDP Slovenska v najbližších rokoch zvýši o dodatočných 0,2 percentuálneho bodu,” uvádza sa v analýze IFP.

Pozitívne efekty zo zamestnania utečencov

Podporená ekonomická aktivita sa tiež vráti do štátnej kasy vo forme daní a odvodov každoročne vo výške 0,1 % HDP.

Pozitívne efekty zo zamestnania utečencov na verejné financie budú trvalejšieho charakteru, kým prvotné fiškálne náklady do výšky 0,3 % HDP po roku 2023 takmer úplne odznejú. Celkový pozitívny vplyv na slovenskú ekonomiku aj verejné financie je však možné ešte dodatočne zvýšiť.

Ďalší potenciál potvrdzuje aj situácia v susedných krajinách, kde zamestnávajú na obyvateľa niekoľkonásobne vyšší počet utečencov. K vyššiemu počtu zamestnaných utečencov, ako aj cudzincov v našej ekonomike, by prispelo podľa IFP odbúranie zbytočne dlhých čakacích lehôt, nadbytočných potvrdení, či zníženie poplatkov.

Viac k témam: Analýza, Nezamestnanosť v SR, rusko-ukrajinský konflikt, Slovenská ekonomika, Utečenecká kríza
Zdroj: SITA.sk – Zamestnaní utečenci z Ukrajiny prispievajú rastu slovenskej ekonomiky, ukázala analýza © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Ministri odklepli pomoc ľuďom. Kto má nárok na 100-eurový jednorazový príspevok?
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií