fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zamestnanosť v EÚ dosiahla rekordnú úroveň, druhá najnižšia bola v Grécku

Zamestnanosť v EÚ klesla v roku 2020 na 72 percent v dôsledku pandémie COVID-19.

Máte tip? napíšte nám mailom

30.4.2023 (SITA.sk) – Zamestnanosť v Európskej únii (EÚ) vo vekovej skupine 20 až 64 rokov bola vlani na úrovni 75 percent. Išlo o najvyššiu mieru zamestnanosti v Únii od roku 2009, od ktorého sú údaje k dispozícii. Zamestnanosť v EÚ klesla v roku 2020 na 72 percent v dôsledku pandémie COVID-19.

V roku 2021 sa však zotavila na 73 percent a v minulom roku stúpla o dva percentuálne body. Vo štvrtok o tom informoval štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

V rámci členských krajín EÚ malo v roku 2022 jedenásť štátov mieru zamestnanosti nad úrovňou 78 percent, pričom najvyššia bola v Holandsku (83 %) a vo Švédsku a Estónsku (zhodne 82 %).

Najnižšia miera zamestnanosti bola v Taliansku (65 %), Grécku (66 %) a Rumunsku (69 %). Na Slovensku bola vlani miera zamestnanosti na úrovni 76,7 percenta.

V minulom roku malo v EÚ 22 percent zamestnancov vyššiu kvalifikáciu, ako vo svojom zamestnaní potrebujú. Medzi mužmi to bolo 21 percent a medzi ženami 23 percent. Podiel žien s vyššou kvalifikáciou, ako v zamestnaní potrebujú, bol väčší ako podiel mužov v 19 z 27 členov EÚ.

Prečítajte si tiež:
Machinácie so slovenským zlatom podľa SaS pokračujú, vyváža sa za pár drobných ako „polymetalická ruda“

Viac k témam: Členské štáty, Miera nezamestnanosti, pandémia Covid-19, Štatistiky
Zdroj: SITA.sk – Zamestnanosť v EÚ dosiahla rekordnú úroveň, druhá najnižšia bola v Grécku © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií