Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zastavenie trestného stíhania v kauze úmrtia Lučanského bolo oprávnené, pri dokazovaní nebolo zistené cudzie zavinenie

Splnomocnenec poškodených podal žiadosť o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia o zastavení trestného stíhania.

10.4.2024 (SITA.sk) – Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby rezortu vnútra v kauze úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského po doplnení dokazovania opätovne v septembri minulého roku zastavil trestné stíhanie.

Medializované informácie pre agentúru SITA potvrdil hovorca Krajskej prokuratúry v Prešove Marián Spišák s tým, že proti tomuto rozhodnutiu podal splnomocnenec poškodených, europoslanec Miroslav Radačovský sťažnosť, ktorú prokurátor ešte 9. februára tohto roku ako nedôvodnú zamietol.

Preskúmanie zákonnosti uznesenia

Splnomocnenec poškodených Miroslav Radačovský následne podal žiadosť o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia vyšetrovateľa a prokurátora. Za tým účelom bol vyžiadaný spisový materiál a tento bol predložený Generálnej prokuratúre SR na preskúmanie,“ uviedol Spišák.

Hovorca pripomenul, že Generálna prokuratúra SR už skôr na základe podania Radačovského preskúmala trestnú vec týkajúcu sa Lučanského a skonštatovala zákonnosť uznesenia o zastavení trestného stíhania, pokiaľ ide o zranenie oka zo dňa 9. decembra 2020 a samovraždu zo dňa 29. decembra 2020, keďže nebolo zistené cudzie zavinenie inej osoby na vzniku týchto zranení.

Opätovné zastavenie trestného stíhania

Prokurátor GP SR dňa 9. marca 2023 však pokynom uložil doplniť dokazovanie vo vzťahu k objasneniu motivácie M.L. pri spáchaní samovraždy a vo vzťahu k tomu, či príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže dostatočným spôsobom reagovali na stav M.L. za účelom zabráneniu, resp. predídeniu samovražedného konania a či prijali adekvátne opatrenia zodpovedajúce zdravotnému a psychickému stavu M.L. vrátane psychologickej starostlivosti,“ uviedol Spišák.

Vyšetrovateľ však po doplnení dokazovania stíhanie opäť zastavil.

Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.

V prvej polovici decembra daného roku podstúpil operáciu po tom, ako sa podľa vlastných slov v cele zranil.

Lučanský bol väzobne stíhaný pre obvinenie v kauze Judáš. Po jeho smrti stíhanie zastavili.

Viac k témam: europoslanec, Kauza Judáš, Prokurátor, Trestné stíhanie
Zdroj: SITA.sk – Zastavenie trestného stíhania v kauze úmrtia Lučanského bolo oprávnené, pri dokazovaní nebolo zistené cudzie zavinenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií