fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dnes nás čaká najdlhšie zatmenie Mesiaca v tomto storočí. Ako tento jav dokonale odfotiť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Dnes, piatok 27. júla 2018, sa bude na nočnej oblohe odohrávať nevídané divadlo. Čaká nás najdlhšie zatmenie Mesiaca tohto storočia.

Mesiac dnes u nás vystúpi na oblohu o 20:12 a jeho zatmenie začne o 20:14. V tom čase sa bude nachádzať tesne nad obzorom na juhovýchode. Najväčšie zatmenie budeme môcť pozorovať o 22:22, vtedy bude mať hnedočervenú farbu, čo bude spôsobené lomom svetelných lúčov v atmosfére. Koniec úplného zatmenia má byť 23:13. Okrem Mesiaca budeme môcť voľným okom na oblohe pozorovať aj Mars, Venušu, Jupiter a Saturn.

Ak si chcete toto nebeské divadlo zvečniť v podobe fotografií, mali by ste vedieť zopár profesionálnych rád, ako na skutočne perfektné zábery. “Nafotiť zatmenie Mesiaca nie je jednoduché. V podstate môžete na tento účel použiť hocijaký objektív, ideálne je mať po ruke aj širokouhlý objektív a teleobjektív. Je potrebné si nájsť vhodný objekt, popri ktorom Mesiac dobre vynikne. Po úplnom zatmení je na fotografiách dobrá viditeľnosť jeho štruktúry,” povedal pre Nový čas fotograf Tomáš Hulík.

Prečítajte si tiež:
Aká je skutočná pravda o bezpečnosti lietania?

Pokiaľ máte obavy, že vaše zábery pokazí svetelné znečistenie, môžete byť pokojní, pretože toto zatmenie Mesiaca možno perfektne odfotiť pokojne aj v strede mesta. Jediné, čo môže pri fotení spôsobiť komplikácie je pohyb našej prirodzenej družice po oblohe. To je dôvodom, prečo môže byť fotografia s expozičným časom dlhším ako  1/60 sekundy neostrá.

“Budeme potrebovať objektív s čo najdlhšou ohniskovou vzdialenosťou, minimálne 200 milimetrov. Akýkoľvek dlhší objektív nám umožní nasnímať na povrchu Mesiaca viac detailov. Čím vyššia svetelnosť objektívu, tým lepšie,” uviedol fotograf, ktorý spolupracuje so Štefánikovou hvezdárňou v Prahe, Richard Černohorský, ktorý zároveň upozorniť, že pri fotografovaní Mesiaca nebude fungovať automatické zaostrovanie: “Ešte počas čiastočného zatmenia má Mesiac dosť kontrastnú hranu, na ktorú pôjde bez problémov zaostriť, ale pri úplnej fáze už sme odsúdení na manuálne ostrenie. Pri samotnom fotografovaní potrebujeme kvalitne postavený, dostatočne tuhý statív.” Černohorský ďalej odporúča nafotiť čo najviac expozícií, pretože úplne zatmenie bude trvať dostatočne dlho a tak sa medzi zábermi určite nájde hneď niekoľko ostrých fotografií.

Prečítajte si tiež:
Oskar 2020: Najviac nominácií si odnáša Joker a Vtedy v Hollywoode

 

 

 

Zdroj: https://www.cas.sk/clanok/722216/pripravte-sa-na-nebeske-divadlo-ako-najlepsie-odfotit-zatmenie-mesiaca/

Foto: https://pixabay.com/en/blood-moon-eclipse-full-sky-2002863/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií