fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zaujíma vás ekologická domácnosť? Poradíme vám, ako začať

Máte tip? napíšte nám mailom

V časopisoch, na internete, rádiách i v televízii sa čoraz častejšie skloňujú slová ako Zero Waste, život bez odpadu, záchrana planéty a ekologická domácnosť. Viete, ako s ňou začať?

Najskôr treba odhodlanie a motiváciu

Na internete je záplava informácií, v ktorých sa môžete niekedy strácať. Preto je dobré ísť na to pomaly a postupne, aby ste voči tomu nakoniec necítili nechuť. Na začiatok potrebujete odhodlanie a túžbu niečo zmeniť. Ak príde túžba po zmene, je viac ako isté, že v tomto zdravom životnom štýle vydržíte a budete vedieť inšpirovať ľudí okolo seba. Predstavte si, ako pomaly meníte svet okolo seba k lepšiemu.

Ekologická domácnosť a inšpirácia

Ak chcete začať, ale neviete ako, hľadajte inšpiráciu. Tejto problematike sa na vysokej úrovni venuje viacero internetových stránok, uľahčia vám začiatok. Inšpirácia vám ukáže, že niektoré veci idú omnoho jednoduchšie a budete sa cítiť lepšie. Pokračujte tým, že nebudete nakupovať zbytočne veľké zásoby. Ničoho – potravín, čistiacich prostriedkov alebo čohokoľvek iného. Jednoduchosť a minimalizmus sú jedným z krokov k udržateľnému spôsobu života. Postupne zistíte, že nepotrebujete plné skrine oblečenia a topánok, plné poličky rôznych vecí alebo potravín. Vďaka tomu budete produkovať menej odpadu a priblížite sa konceptu Zero Waste – nulovému odpadu.

Prečítajte si tiež:
Skutočný a dojímavý príbeh: Rodičom ožilo ich mŕtve dieťatko v náručí

https://www.instagram.com/p/B4mvjSEn63N/

Prírodná kozmetika i ekodrogéria

Ekologická domácnosť potrebuje prírodu, ktorú môžete preniesť do každej miestnosti. Prírodná kozmetika je iba zo zdravých ingrediencií, vhodná je pre celú rodinu a obyčajne býva balená v obaloch, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a dajú sa recyklovať. Výborné sú bezobalové obchody, kde si kúpite nielen kozmetiku, ale aj čistiace prostriedky do svojich nádobiek. Nielenže dostanete kvalitné produkty, ale nevytvoríte skoro žiaden odpad. Okrem toho si zo svojich domácich ingrediencií ľahko pripravíte ekologické čističe na udržiavanie celej domácnosti.

https://www.instagram.com/p/B4moJGnHq2m/

Podporujte lokálnych výrobcov

Zo zahraničia sa k nám dováža veľa vecí, ktoré sú menej kvalitné a neraz balené v zbytočne veľkom množstve plastov. Preto je dobré podporovať našich slovenských výrobcov, ktorí svoju prácu robia s láskou a nadšením. Kúpite skutočnú kvalitu a na trhoch si tovar naložíte do svojich tašiek alebo nádobiek. V ekologických obchodoch nájdete aj pomôcky do kuchyne či kúpeľne, ktoré sú z prijateľnejších materiálov – lufy a huby na čistenie a umývanie, kefy, utierky, zubné kefky i rôzne vrecká na potraviny. Ak budete správne triediť odpad, kompostovať a používať svoje misky, vrecúška a tašky, zistíte, aké prázdne budú zrazu vaše smetné koše.

Prečítajte si tiež:
Ďalšie dieťa zatvorené v rozpálenom aute! Kedy konečne tí rodičia už dostanú rozum?!

https://www.instagram.com/p/B2MJlKuo8Fb/

Dobrá rada na záver

Či už ste zdravému a ekologickému životnému štýlu prepadli len vy alebo celá rodina, treba si pamätať jednu vec – nič nerobte na silu. Každý malý krok sa počíta a nikto nemá právo vás súdiť alebo hodnotiť na základe svojho názoru. Ekologická domácnosť vám má prinášať radosť a potešenie, nie stres. Staré návyky nezmiznú len tak a treba si vybudovať nové. Preto sa nedajte odradiť a vytrvajte v tom, čo ste si zaumienili. Najdôležitejšie je začať a tešiť sa z toho.

Prečítajte si tiež:

Slovensko oddnes žije na ekologický dlh! Zdroje využívame skôr, ako ich príroda dokáže obnoviť

Zdroj: econea.cz ekologickadomacnost.sk  vegalnicek.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií