fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Muž na seba nalákal 100 kilogramov včiel, tie sú schopné rozoznať ľudské tváre. Toto sú tie najzaujímavejšie fakty zo včelej ríše

O včelách veľa píšeme aj veľa hovoríme, napriek tomu ich nedostatočne chránime a vo veľkom hynú.

Prečítajte si zaujímavé a možno aj trochu absurdné fakty, o ktorých ste doteraz možno nepočuli – napríklad o človeku, ktorý na seba nalákal včely s celkovou váhou 109 kilogramov. Šialené.

#11

Včely dokážu rozoznať tváre. Zistil to austrálsky vedec Adrian Dyer. Výskum ukázal, že včely sa naučili rozlíšiť správnu tvár od zlej s úspešnosťou viac ako 80 percent, dokonca aj keď tváre boli podobné. 

#10

Priemerná včela robotnica vyprodukuje počas svojho života asi 9 gramov medu, čo je asi polovica čajovej lyžičky. Preto by sme si mali vážiť každú kvapku medu. Navyše, cez leto sa včielky dožívajú v priemere 6 týždňov: nalietajú tisícky kilometrov, zozbierajú nektár a… uhynú. Upracujú sa k smrti.

#9

Včely tancujú. Správy o zdroji nektáru odovzdávajú ostatným robotniciam zvláštnym tancom pred vchodom do úľa. Oznamujú tým vzdialenosť, smer a kvalitu nálezu. Kruhový tanec znamená, že kvety sú blízko úľa, osmičkový znamená zase opak.

Zdroj: pixabay.com

#8

Včely pomáhajú pri odhaľovaní vrahov! Vedci totiž skúmali správanie včiel a zistili, že podobne sa správajú aj sérioví vrahovia. Včely zbierajú nektár neďaleko od úľa, ale zároveň je ich domov dostatočne skrytý pred potenciálnym nepriateľom. Vrahovia majú podobnú taktiku: „pracujú” nie príliš ďaleko od domova, ale zároveň v dostatočnej vzdialenosti, aby ich dom nebol podozrivý. Na základe správania včiel výskumníci spísali niekoľko algoritmov, ktoré policajné systémy využívajú dodnes.

#7

V súvislosti so včelami môžeme hovoriť aj o určitých podivných rekordoch. Niektorí jedinci na seba totiž dobrovoľne nalákajú neskutočné množstvo tohto hmyzu a čuduj sa, svete, nemá to žiadnu logiku. Jedine teda zápis v Guinnessovej knihe rekordov.

Spravil to napríklad čínsky včelár Ping-kuo Kao. Nechal sa obaliť 109 kilami včiel, na tele ich tak mal asi milión. Predchádzajúce rekord bol 83,5 kilogramov.

#6

Med je jediná potravina, ktorá sa nikdy nepokazí. Zároveň je jedinou potravinou, ktorá zahŕňa všetky potrebné látky na udržanie človeka pri živote vrátane enzýmov, vitamínov a vody. Je to aj jediné jedlo, ktoré obsahuje pinocembrín – antioxidant spojený so zlepšením fungovania mozgu.

#5

Jediným poslaním trúda je oplodniť kráľovnú, následne zomrie. Nemá ani len žihadlo. Ani neopeľuje kvety.

#4

Pokiaľ z úľa odoberieme matku, do 15 minút o tom budú vedieť všetky včely.

#3

Najdrahší med sa vydražil v roku 2009 vo Francúzsku – za jeden kilogram tejto vzácnosti niekto zaplatil neuveriteľných 45-tisíc eur! Dnes sa cena tohto konkrétneho medu pohybuje okolo 5-tisíc eur. Tento špeciálny (a poriadne drahý) Elvish med má na svedomí turecký včelár Günay Gündüz, ktorý spozoroval včely lietajúce dnu a von z jaskyne na severe Nemecka. S pomocou horolezcov našli 18 kilogramov prírodného medu, ktorý vzniká bez úľov.

Následne ho poslali na expertízu do Francúzska, kde ho výskumníci ohodnotili ako veľmi kvalitný a plný minerálov, zároveň zistili, že ide o 7-ročný med. Zaplatili za jedno kilo spomínaných 45-tisíc eur.

#2

Včela je vďaka opeľovaniu rastlín tretím najdôležitejším hospodárskym zvieraťom v Európe.

#1

Aby včely vyrobili jeden kilogram medu, musia preletieť takmer 145-tisíc kilometrov, čo je viac ako trojnásobok obvodu Zeme. 

Zdroje: greenpeace.org, zachranvcely.sk, sme.sk, chovamedoma.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií