fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zavraždeným novinárom odhalili pamätník: Autorom je Slovák

Zavraždenému Jánovi Kuciakovi, jeho snúbenici a maltskej novinárke Daphne Caruanovej-Galiziovej odhalili v europarlamente pamätník.   

Máte tip? napíšte nám mailom

Presne 21. februára uplynú dva roky od vraždy slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Oboch brutálne zavraždili v spoločnom dome vo Veľkej Mači. Z Kuciakovej vraždy a jeho snúbenice sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček.

Vražda novinára

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zmenila všetko. Novinári denne prinášali informácie o prepojení mafiánov na vládne špičky strany Smer – Sociálna demokracia. Námestia boli plné ľudí, ktorí bojovali Za slušné Slovensko. Také masy v uliciach naposledy zažilo ešte Československo v novembri 1989. O politiku sa začali zaujímať aj ľudia, ktorí nečítali dennú tlač. Smrť mladého novinára a jeho snúbenice pohli krajinou tak, že sa o dianie na Slovensku začali zaujímať aj iné krajiny.

Marian Kočner si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. K vražde novinára sa priznal Zoltán Andruskó, ktorý je už za ňu právoplatne odsúdený. K samotnej streľbe sa priznal Miroslav Marček, v prípade je naďalej obžalovaný. Údajný objednávateľ Marian Kočner, sprostredkovateľka Alena Zsuzsová a jeden z vykonávateľov Tomáš Szabó naďalej trvajú na svojej nevine.

Prečítajte si tiež:
Najstaršia pyramída bude opäť otvorená: Obnova stála 104 miliónov!

Zavraždeným odhalili pomník

Počas uplynulého týždňa odhalili v europarlamente Pamätník na počesť zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj maltskej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej. Autorom diela s nápisom Immortal Truth (Nesmrteľná pravda) je slovenský študent architektúry Martin Mjartan.

Socha zdobí hlavné výstavisko na treťom poschodí. Neskôr by sa mala presunúť do priestorov pre novinárov. Slávnostné podujatie pripravili slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová a maltský poslanec David Casa. Okrem nich sa ho zúčastnili aj podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová, podpredsedníčka Európskeho parlamentu Mairead McGuinnessová, ako aj viacerí europoslanci a zástupcovia médií.

Europarlament však privítal aj rodinných príslušníkov Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Daphne Caruanovej-Galiziovej.

Prečítajte si tiež:
Držíš krok s kráľovnou? Táto skvelá stránka na počesť Alžbety II. ti ukáže, čo robila v tvojom veku!

Autorom pamätníka je študent architektúry Martin Mjartan z Považskej Bystrice. Dielo je vytvorené z nehrdzavejúceho kovu a čierneho železa. Vonkajší nepriestrelný obal tvorí nápis “Immortal” so stopami po nastrelených guľkách a vnútri sa skrýva nápis “Truth”. To podľa neho znamená, že pravda je vždy tak trochu skrytá a treba ju objavovať – ako to robili napríklad Kuciak a Caruanová-Galiziová.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií