Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Žena porodila dvakrát v priebehu jedného mesiaca. Táto chyba maternice nie je tak ojedinelá, ako sa môže zdať

Bangládešska žena porodila dvojičky 26 dní po tom, ako prišiel na svet jej prvý syn. Doktori až pri druhom pôrode zistili, že má dve maternice.

Arifa Sultana, 20-ročná prvorodička, sa od konca februára tešila zo svojho novorodenca. O 26 dní sa však opäť ponáhľala na pohotovosť s veľkou bolesťou brucha. Doktorom sa naskytol nevídaný pohľad, Arifa totiž opäť rodila. Z druhej maternice.

Doktorka Sheila Poddar, za ktorou Arifa prišla, zostala v šoku. „Po príchode pacientky do nemocnice sme jej okamžite spravili ultrazvuk a zistili, že čaká dvojičky. Boli sme prekvapení a šokovaní zároveň. Nikdy som nič podobné nezažila.“

Podľa doktorky Poddar sú Arifa s manželom veľmi chudobní a nikdy nebola na ultrazvuku. Nemala preto potuchy, že pod srdcom nosí miesto jedného hneď tri deti. Porodila cisárskym rezom a manželia majú dievčatko a chlapca. Všetko prebehlo bez komplikácií a zdravé dvojičky s matkou po štyroch dňoch z nemocnice pustili.

„Matka aj s dvojičkami sú zdraví. Som veľmi, veľmi šťastná, že všetko dopadlo dobre,“ hovorí doktorka.

Mnohé ženy zistia o zdvojenej maternici až počas tehotenstva na ultrazvuku. Zdroj: medicalnewstoday.com

Čo je uterus didelphys?

Predstavuje vrodenú chybu maternice, kedy sa v ženskom tele miesto jednej maternice vyvinú dve. V prípade otehotnenia, ako sa plod vyvíja, sa rúrky maternice v normálnom prípade prepoja a vytvoria jeden väčší orgán. Niekedy sa však stane, že sa rúrky neprepoja úplne a každá z nich sa vyvinie samostatne. Tento stav sa nazýva dvojitá maternica.

Táto abnormalita môže spôsobiť problémy s plodnosťou. A nie je zďaleka taká ojedinelá, ako sa môže zdať. Hovorí sa, že postihuje 1 z 1000 žien. Mnohé ženy o dvojitej maternici nevedia a nespôsobuje im žiadne komplikácie, väčšinou to vyjde najavo až počas tehotenstva na ultrazvuku.

Zdroj: bbc.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií