Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zelenskyj označil Čínu za nástroj v rukách Putina. Krajina údajne tlačí na ostatných, aby sa nezúčastnili na mierovom samite

Ukrajina je pripravená si na mierovom samite „vypočuť si rôzne návrhy a myšlienky.“

2.6.2024 (SITA.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu na ázijskej bezpečnostnej konferencii obvinil Čínu z toho, že sa snaží pomôcť Rusku narušiť blížiaci sa mierový samit vo Švajčiarsku.

Nátlak zo strany Číny

Na tlačovej konferencii v Singapure Zelenskyj povedal, že Čína tlačí na ostatné krajiny a ich lídrov, aby sa nezúčastnili na nadchádzajúcich rozhovoroch.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Rusko, využívajúce čínsky vplyv v regióne, využívajúc aj čínskych diplomatov, robí všetko preto, aby narušilo mierový samit. Žiaľ, je poľutovaniahodné, že taká veľká nezávislá mocná krajina ako Čína je nástrojom v rukách Putina,“ vyhlásil Zelenskyj.

Ukrajina na mierovom samite

Ukrajinský líder predtým poznamenal, že Ukrajina bude na mierovom samite „pripravená vypočuť si rôzne návrhy a myšlienky, ktoré nás vedú… k ukončeniu vojny a udržateľnému a spravodlivému mieru“. Dodal, že čím väčšia bude účasť, tým väčšia bude pravdepodobnosť, že Rusko bude musieť počúvať.

Zelenskyj uviedol, že Ukrajina má na samite predložiť návrhy ako základ pre mier, ktoré sa budú týkať jadrovej a potravinovou bezpečnosti, prepustenia vojnových zajatcov a návratu ukrajinských detí unesených Ruskom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji 2024 (fotografie)

Viac k témam: mierový samit, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Zelenskyj označil Čínu za nástroj v rukách Putina. Krajina údajne tlačí na ostatných, aby sa nezúčastnili na mierovom samite © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií