fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zelenskyj: Pomoc Ukrajine od USA nie je charita, ale investícia do globálnej bezpečnosti a demokracie (video)

Volodymyr Zelenskyj sa v prejave vrátil aj k víťazstvám v bitke o Ardeny, vojnovej bitke pri Saratoge v roku 1777 a predpovedal, že budúci rok bude „bodom obratu“ vo vojne na Ukrajine.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.12.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas návštevy amerického Washingtonu pred tamojšími zákonodarcami poďakoval Spojeným štátom za podporu a pomoc pri financovaní boja proti Rusku. Zdôraznil, že tieto peniaze nepovažuje za „charitu”, ale „investíciu” do globálnej bezpečnosti a demokracie.

Unavenejší spojenci

Zelenského návšteva bola zameraná na oživenie podpory pre jeho krajinu v Spojených štátoch a na celom svete v čase, keď existujú obavy, že spojenci sú čoraz unavenejší z nákladnej vojny, ktorá spôsobila narušenie globálnych dodávok potravín a energií.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zelenskyj strávil vo Washingtone menej ako desať hodín, kým sa vydal späť na Ukrajinu. Vo svojich poznámkach pred zákonodarcami sa Zelenskyj vrátil k víťazstvám v bitke o Ardeny, zlomovému bodu počas druhej svetovej vojny, a vojnovej bitke pri Saratoge v roku 1777, ktorá sa zasa považuje za zlomový bod americkej revolúcie.

Obrat vo vojne

Ukrajinský líder predpovedal, že budúci rok bude „bodom obratu” vo vojne. Podotkol, že „ukrajinská odvaha a americké odhodlanie musia zaručiť budúcnosť našej spoločnej slobody – slobody ľudí, ktorí stoja za svojimi hodnotami”.

Zelenskyj zožal búrlivý potlesk od členov Kongresu a odovzdal poslancom ukrajinskú vlajku podpísanú vojakmi z frontového mesta Bachmut na východe Ukrajiny, ktoré navštívil v utorok. Vlajku za ním na tribúne vyvesili predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a viceprezidentka Kamala Harrisová.

Prečítajte si tiež:
Biden a NASA odhalili prvú snímku z ďalekohľadu Jamesa Webba, ide o najvzdialenejší pohľad na vesmír (foto)

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Americký kongres, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Zelenskyj: Pomoc Ukrajine od USA nie je charita, ale investícia do globálnej bezpečnosti a demokracie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií