Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zem zaznamenala najteplejší jún v histórii, lepšie na tom nie sú ani svetové oceány

Národný úrad pre oceány a atmosféru tvrdí, že je 20-percentná šanca, že rok 2023 bude najhorúcejším rokom v histórii.

14.7.2023 (SITA.sk) – Otepľujúca sa Zem zaznamenala najteplejší jún v histórii. Svetové oceány zároveň dosiahli teplotné rekordy už tretí mesiac po sebe. Vo štvrtok to oznámil americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA).

Júnový celosvetový priemer 16,55 stupňa Celzia bol o 1,05 stupňa Celzia nad priemerom 20. storočia. Podľa NOAA bol prvý letný mesiac globálne o viac ako jeden stupeň Celzia teplejší ako zvyčajne.

Najdlhší uchovávateľ záznamov

Iné systémy na monitorovanie počasia, ako napríklad NASA, Berkeley Earth a európsky Copernicus, už minulý mesiac označili za najhorúcejší jún v histórii, NOAA je však zlatým štandardom na uchovávanie záznamov s údajmi starými 174 rokov až do roku 1850.

Najhorúcejšie obdobie v histórii

Prvá polovica roku 2023 bola podľa NOAA tretím najhorúcejším obdobím od januára do júna v histórii, po rokoch 2016 a 2020. NOAA tvrdí, že je 20-percentná šanca, že rok 2023 bude najhorúcejším rokom v histórii, pričom v prípade budúceho roka je to ešte pravdepodobnejšie.

Viac k témam: Berkeley Earth, Copernicus Atmosphere Monitoring Service CAMS, Globálne otepľovanie, Klimatická zmena, Teplotný rekord
Zdroj: SITA.sk – Zem zaznamenala najteplejší jún v histórii, lepšie na tom nie sú ani svetové oceány © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií