Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na východe Slovenska sa vyskytlo v noci silné zemetrasenie. Hlási to aj Google

Východom Slovenska otriaslo počas noci silné zemetrasenie s magnitúdou 3,5. Otrasy o štvrť na dve hodiny ráno prebudili a poriadne vystrašili obyvateľov.

Relatívne silné zemetrasenie s lokálnou magnitúdou 3,5 sa dnes v noci vyskytlo na východe Slovenska. 

Zemetrasenie s epicentrom asi 8 kilometrov východne od Sečoviec, severne od Trebišova, vystrašilo a prebudilo desiatky obyvateľov Slovenska.

Zemetrasenie bolo výrazne citeľné a podľa svedectiev bolo možné cítiť trasenie predmetov či pohyby postele.

Žiadne škody a zranenia zatiaľ nie sú známe, dozvieme sa o nich zrejme až ráno.

Snímka obrazovky o

Zemetrasenie zaznamenal aj google.

Tu je prehľad štyroch najvýznamnejších zemetrasení v histórii s epicentrom na území dnešného Slovenska.

5. jún 1443, stredné Slovensko

Epicentrálna makroseizmická intenzita 8° MSK-64, magnitúdo približne 5,7

Vôbec najsilnejšie zemetrasenie na strednom Slovensku, ktoré úplne zničilo Banskú Štiavnicu a bane v jej okolí a ťažko poškodilo Kremnicu, Ľubietovú a Prievidzu. Spôsobilo aj zranenia a smrť ľudí, ich počet však nie je známy. Je to prvé zemetrasenie s epicentrom na území dnešného Slovenska, pre ktoré je k dispozícii viacero zemetraseniu súčasných dokumentov, t. j. primárnych prameňov.

28. júna 1763, Komárno

Epicentrálna makroseizmická intenzita 8-9° MSK-64, magnitúdo približne 5,8

Jedno z najsilnejších a najničivejších zemetrasení s epicentrom na území dnešného Slovenska, ktoré spôsobilo paniku v Komárne a okolitých obciach, zničilo 7 kostolov a 279 domov. 63 ľudí zahynulo a 102 bolo zranených. Od tohto zemetrasenia je pre naše územie dokumentovaný aj výrazne väčší počet slabších zemetrasení. Ľudia začali venovať zemetraseniam väčšiu pozornosť.

15. januára 1858, Žilina

Epicentrálna makroseizmická intenzita 7-8° MSK-64, magnitúdo približne 5,1

Z hľadiska množstva a kvality dostupných primárnych prameňov predstavuje toto zemetrasenie významný predel v dokumentácii a analýze zemetrasení na Slovensku. Je prvým zemetrasením v Západných Karpatoch, pre ktoré bol vykonaný systematický zber a analýza pozorovaní. Po prvýkrát bol pre výskum zemetrasenia na Slovensku použitý dotazník. V Žiline boli všetky domy poškodené a mnohé z nich sa stali neobývateľnými.

9. januára 1906, Dobrá Voda (pri Trnave)

Epicentrálna makroseizmická intenzita 8-9° MSK-64, magnitúdo približne 5,7

Najsilnejšie prístrojovo zaznamenané zemetrasenie a zároveň najsilnejšie zemetrasenie v 20. storočí s epicentrom na území dnešného Slovenska. Zemetrasenie spôsobilo vážne škody v Dobrej Vode, z viacerých obcí hlásili zmenu úrovne spodnej vody, dokonca v epicentrálnej oblasti sa objavili nové vodné zdroje. Od tej doby sa nevyskytlo zemetrasenie s epicentrom na území Slovenska s porovnateľnou silou.

[sc name=“imeteo_zdroj“ ]

Zdroj imeteo vedanadosah
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií