fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zemetrasenie pri Michalovciach malo magnitúdu 3,4. Hlásia materiálne škody

Zemetrasenie na východe Slovenska, ku ktorému došlo v piatok 24. apríla 2020 krátko po 1.00 h., malo magnitúdu 3,4.

Máte tip? napíšte nám mailom

Epicentrum zemetrasenia bol približne jeden kilometer južne od vodnej nádrže Zemplínska šírava, medzi obcami Zalužice a Lúčky v okrese Michalovce.

Na titulnej snímke sú materiálne škody v priestoroch Základnej školy Pavla Horova v Michalovciach 24.apríla 2020.

Tu je prehľad štyroch najvýznamnejších zemetrasení v histórii s epicentrom na území dnešného Slovenska.

5. jún 1443, stredné Slovensko

Epicentrálna makroseizmická intenzita 8° MSK-64, magnitúdo približne 5,7

Vôbec najsilnejšie zemetrasenie na strednom Slovensku, ktoré úplne zničilo Banskú Štiavnicu a bane v jej okolí a ťažko poškodilo Kremnicu, Ľubietovú a Prievidzu. Spôsobilo aj zranenia a smrť ľudí, ich počet však nie je známy. Je to prvé zemetrasenie s epicentrom na území dnešného Slovenska, pre ktoré je k dispozícii viacero zemetraseniu súčasných dokumentov, t. j. primárnych prameňov.

28. júna 1763, Komárno

Epicentrálna makroseizmická intenzita 8-9° MSK-64, magnitúdo približne 5,8

Jedno z najsilnejších a najničivejších zemetrasení s epicentrom na území dnešného Slovenska, ktoré spôsobilo paniku v Komárne a okolitých obciach, zničilo 7 kostolov a 279 domov. 63 ľudí zahynulo a 102 bolo zranených. Od tohto zemetrasenia je pre naše územie dokumentovaný aj výrazne väčší počet slabších zemetrasení. Ľudia začali venovať zemetraseniam väčšiu pozornosť.

Prečítajte si tiež:
Na Pohode bol aj Andrej Kiska. Fotku s ním chcelo mnoho ľudí

15. januára 1858, Žilina

Epicentrálna makroseizmická intenzita 7-8° MSK-64, magnitúdo približne 5,1

Z hľadiska množstva a kvality dostupných primárnych prameňov predstavuje toto zemetrasenie významný predel v dokumentácii a analýze zemetrasení na Slovensku. Je prvým zemetrasením v Západných Karpatoch, pre ktoré bol vykonaný systematický zber a analýza pozorovaní. Po prvýkrát bol pre výskum zemetrasenia na Slovensku použitý dotazník. V Žiline boli všetky domy poškodené a mnohé z nich sa stali neobývateľnými.

9. januára 1906, Dobrá Voda (pri Trnave)

Epicentrálna makroseizmická intenzita 8-9° MSK-64, magnitúdo približne 5,7

Najsilnejšie prístrojovo zaznamenané zemetrasenie a zároveň najsilnejšie zemetrasenie v 20. storočí s epicentrom na území dnešného Slovenska. Zemetrasenie spôsobilo vážne škody v Dobrej Vode, z viacerých obcí hlásili zmenu úrovne spodnej vody, dokonca v epicentrálnej oblasti sa objavili nové vodné zdroje. Od tej doby sa nevyskytlo zemetrasenie s epicentrom na území Slovenska s porovnateľnou silou.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií