Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Človek dokáže veľmi veľa, ak si ide za svojím snom. Dôkazom je aj Matka Tereza

Ak neveríte v lepší svet a ste zástancom, že dobrí a svätí ľudia žili v dávnych dobách, kedy bolo všetko jednoduchšie a iné, ste na omyle! Dôkazom je zakladateľka rehoľného rádu Kongregácie misionárok lásky, Matka Tereza – vlastným menom Agnes Gonxhe Bojaxhiu.

Táto útla žena začala po večných sľuboch uvažovať nad svojím životom a jeho pravej ceste. Po jednej skúsenosti s chudobným v Kalkate, ktorý kričal, že je smädný a hladný, bola rozhodnutá zmeniť svoj život. Po dovolení predstavenej začala pracovať v kalkatských chudobných štvrtiach. Odišla z rehole Loretániek a tri mesiace si robila ošetrovateľský kurz v Patne. Následne začala nosiť biele sárí s belasým okrajom a krížom na ramene.matka-tereza3V roku 1950 bola schválená nová Kongregácia misionárok lásky (ľudovo: sestry Matky Terezy) so sídlom v Kalkate, v ktorej bola Matka Tereza predstavenou 47 rokov. K trom rehoľným sľubom (chudoba, čistota, poslušnosť) pridala štvrtý: poskytovať horlivú a dobrovoľnú službu tým najchudobnejším z chudobných.

Matka Tereza zomrela 5. septembra 1997 vo veku 87 rokov. Hneď rok po jej smrti sa začalo rozprávať o zázraku uzdravenia indickej ženy, ktorá mala nevyliečiteľný tumor. Za tento zázrak mohla vraj Matka Tereza vypočutím modlitieb prosiacich sestier. Hneď po tomto zázraku sa začal proces blahorečenia. V roku 2003 (šesť rokov po jej smrti, čo je v histórií blahorečenia najkratšie) bola Matka Tereza vyhlásená pápežom Jánom Pavlom II. za blahorečenú.

V decembri 2015 otvoril po druhom zázraku Matky Terezy, kedy uzdravila brazílskeho muža trpiaceho abscesom na mozgu, pápež František cestu k svätorečeniu tejto milosrdnej misionárky. Napokon sa tak aj uskutoční 4. septembra 2016 – 19 rokov po jej smrti bude Matka Tereza vyhlásená za svätú.

Počas svojho života urobila veľa dobra, pomáhala tým najchudobnejším, šírila vieru a dobro po svete, založila ženský rád Misionárky lásky a mužský rád Misionári lásky, ako aj viacero domovov na pomoc chudobným. Za medzinárodné porozumenie získala ešte v roku 1962 Magsaysayovu cenu, v roku 1971 cenu mieru Jána XXIII. a vyznamenanie Milosrdný Samaritán, za podporovanie náboženstva dostala Templetonovu cenu a v roku 1973 získala Nobelovu cenu za mieru. Aj napriek tomu vždy tvrdila: „Ceny nie sú pre mňa, ale pre mojich ľudí. Sú pre ľudí, ktorých si konečne niekto všimol.“ (reportér Desmond Doig o Matke Terézii).matka-terezaZaujímavosťou je, že táto budúca svätica navštívila v rokoch 1984 a 1990 aj Československo. Táto žena je jasným príkladom, že dobrí, svätí ľudia nežili iba v minulých storočiach, ale sú prítomní aj v našej dobe. Častokrát sme z problémov, výsledkov fungovania štátu, sveta natoľko znechutení, že nevidíme nič pozitívne, dobré.. ale nezúfajme, aj táto žena, svätica 21. storočia, nás presviedča o opaku. Sila osobnosti, či už muža alebo ženy, je častokrát oveľa väčšia ako sa môžeme nazdávať a môže zmeniť svet aspoň o trochu k lepšiemu.

Zdroj: sk.wikipedia.org/wiki/Matka_Tereza

Foto: www.flickr.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií