Človek dokáže veľmi veľa, ak si ide za svojím snom. Dôkazom je aj Matka Tereza

Človek dokáže veľmi veľa, ak si ide za svojím snom. Dôkazom je aj Matka Tereza

Ak neveríte v lepší svet a ste zástancom, že dobrí a svätí ľudia žili v dávnych dobách, kedy bolo všetko jednoduchšie a iné, ste na omyle! Dôkazom je zakladateľka rehoľného rádu Kongregácie misionárok lásky, Matka Tereza – vlastným menom Agnes Gonxhe Bojaxhiu.


Táto útla žena začala po večných sľuboch uvažovať nad svojím životom a jeho pravej ceste. Po jednej skúsenosti s chudobným v Kalkate, ktorý kričal, že je smädný a hladný, bola rozhodnutá zmeniť svoj život. Po dovolení predstavenej začala pracovať v kalkatských chudobných štvrtiach. Odišla z rehole Loretániek a tri mesiace si robila ošetrovateľský kurz v Patne. Následne začala nosiť biele sárí s belasým okrajom a krížom na ramene.matka-tereza3V roku 1950 bola schválená nová Kongregácia misionárok lásky (ľudovo: sestry Matky Terezy) so sídlom v Kalkate, v ktorej bola Matka Tereza predstavenou 47 rokov. K trom rehoľným sľubom (chudoba, čistota, poslušnosť) pridala štvrtý: poskytovať horlivú a dobrovoľnú službu tým najchudobnejším z chudobných.

Matka Tereza zomrela 5. septembra 1997 vo veku 87 rokov. Hneď rok po jej smrti sa začalo rozprávať o zázraku uzdravenia indickej ženy, ktorá mala nevyliečiteľný tumor. Za tento zázrak mohla vraj Matka Tereza vypočutím modlitieb prosiacich sestier. Hneď po tomto zázraku sa začal proces blahorečenia. V roku 2003 (šesť rokov po jej smrti, čo je v histórií blahorečenia najkratšie) bola Matka Tereza vyhlásená pápežom Jánom Pavlom II. za blahorečenú.

V decembri 2015 otvoril po druhom zázraku Matky Terezy, kedy uzdravila brazílskeho muža trpiaceho abscesom na mozgu, pápež František cestu k svätorečeniu tejto milosrdnej misionárky. Napokon sa tak aj uskutoční 4. septembra 2016 – 19 rokov po jej smrti bude Matka Tereza vyhlásená za svätú.

Počas svojho života urobila veľa dobra, pomáhala tým najchudobnejším, šírila vieru a dobro po svete, založila ženský rád Misionárky lásky a mužský rád Misionári lásky, ako aj viacero domovov na pomoc chudobným. Za medzinárodné porozumenie získala ešte v roku 1962 Magsaysayovu cenu, v roku 1971 cenu mieru Jána XXIII. a vyznamenanie Milosrdný Samaritán, za podporovanie náboženstva dostala Templetonovu cenu a v roku 1973 získala Nobelovu cenu za mieru. Aj napriek tomu vždy tvrdila: „Ceny nie sú pre mňa, ale pre mojich ľudí. Sú pre ľudí, ktorých si konečne niekto všimol.“ (reportér Desmond Doig o Matke Terézii).matka-terezaZaujímavosťou je, že táto budúca svätica navštívila v rokoch 1984 a 1990 aj Československo. Táto žena je jasným príkladom, že dobrí, svätí ľudia nežili iba v minulých storočiach, ale sú prítomní aj v našej dobe. Častokrát sme z problémov, výsledkov fungovania štátu, sveta natoľko znechutení, že nevidíme nič pozitívne, dobré.. ale nezúfajme, aj táto žena, svätica 21. storočia, nás presviedča o opaku. Sila osobnosti, či už muža alebo ženy, je častokrát oveľa väčšia ako sa môžeme nazdávať a môže zmeniť svet aspoň o trochu k lepšiemu.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Ako sa ženské telo prispôsobuje pôrodu?

Zdroj: sk.wikipedia.org/wiki/Matka_Tereza

Foto: www.flickr.com

Google+ Linkedin

Written By :

"Rozdávaj úsmev, niet človeka, čo by na neho nebol odkázaný..." :)