Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zero Waste v kuchyni – Ako nemať odpad v kuchyni

Potreba života bez nadmernej tvorby odpadu je čoraz väčšia. Zakomponovať štýl Zero Waste do kuchyne sa môže zdať ako tvrdý oriešok. Naše jednoduché triky vás ale presvedčia o opaku.

Zero Waste v kuchyni – ako na nákup potravín

Pred nákupom si premyslite, čo by ste chceli variť nasledujúce dni. Vďaka tomu si dokážete spísať zoznam potravín, ktoré budete potrebovať a vyhnete sa tak nákupu zbytočného množstva jedla. Na písanie zoznamu môžete použiť poznámky v telefóne alebo staré papierové obaly. Tým nemusíte míňať nový a čistý papier. Keď viete, čo idete kupovať, môžete si nachystať vlastné tašky, vrecúška alebo misky. Zeleninu a ovocie sa pokúste nebaliť do plastov, ale vyberte si z rozmanitých ekologických vrecúšok. So Zero Waste môžete byť naozaj štýloví.

 

Bezobalový obchod

Aj na Slovensku postupne pribúdajú bezobalové obchody. Ich princíp je veľmi jednoduchý – prinesiete si svoju nádobku a do nej si odvážite potraviny. Tak isto si môžete kúpiť aj čistiaci prostriedok na riad alebo podlahu. Mnohé obchody s čajmi predávajú len sypané, ktoré si tiež odvážite. Bavlnená taška sa stane nielen pekným doplnkom, ale aj skvelou náhradou za igelitové tašky.

 

Naučte sa uskladniť potraviny bez plastov

Každý z nás sa snaží, aby kúpené potraviny vydržali čo najdlhšie bez toho, aby zhnili alebo sa pokazili. Ideálne skladovanie väčšiny produktov je v sklenených pohároch, ktoré poskytnú naozaj prehľadné uskladnenie. Nedostanú sa do nich škodcovia v podobe molí, mravcov ani chrobákov. Sklené obaly si nemusíte hneď kupovať vo veľkom, stačí si ich odkladať aj z jogurtov, zaváranín a ďalších rôznych výrobkov. Zero Waste je predsa o tom, aby sme sa naučili používať veci opakovanie.

 

Neplytvajte jedlom

Žiaľ, aj u nás sa vyhadzuje veľké množstvo jedla. Ľudia si neraz nakúpia potraviny, ktoré nezjedia len preto, lebo sú v akcii a lacnejšie. Nakupujú očami, nie rozumom a v konečnom dôsledku vôbec neušetria. Naučte sa robiť si zoznamy potravín, ktoré treba kúpiť a mať prehľad o tom,  čo je v komore alebo v chladničke. Uistite sa, či potrebujete všetko, čo idete nakupovať a do obchodu nechoďte hladní. Ak vám ostane prebytok jedla, ktoré nedokážete zjesť, zamrazte ho. Určite sa o pár dní nájde príležitosť vychutnať si ho.

View this post on Instagram

What do you have at home that can be used as a sustainable, reusable alternative?⁠ ⁠ Old takeaway containers, pasta sauce jars, or random cardboard boxes. Starting a sustainable lifestyle doesn’t have to come with a price tag. Figure out what you have already that you can reuse and go from there. ⁠ ⁠ Not only will it help you figure out what works well for you (without a dollar investment), but you’ll figure out where the gaps are. What other changes that you can make that might need that once-off investment. ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ #sustomi #sustoming #beeswaxwraps #tasmanianbusiness #waronwasteau #zerowaste #zerowastestyle #zerowastekitchen #sustainable #sustainability #ecofriendly #zerowastehome #zerowastejourney #zerowastewarrior #lunchbag #lunchtips #lunchbox #storagesolutions #lunch #friday⁠

A post shared by Your life: freshly sorted. (@sustomi) on

Niekedy je to také jednoduché

Zbožňujete mlieko, ale v obchode je len to balené? Skúste zistiť, či vo vašom okolí nie je mliekomat alebo družstvo, kde by ste si ho mohli kúpiť. Môžete si tiež kúpiť sklenú fľašu a v nej si nosiť vždy čerstvé mlieko. Čo takto skúsiť si vyrobiť aj vlastný jogurt? Domáci jogurtovač je v móde a vy budete presne vedieť, z akých ingrediencií si ho pripravíte. Zero Waste nás môže naučiť, že nepotrebujeme všetko z obchodu, ale neraz sa o seba dokážeme postarať aj bez neho.

https://www.instagram.com/p/B3vSqBKFzfT/

Aj upratovať treba

Upratovanie kuchyne zrejme nepatrí k tým najobľúbenejším činnostiam, ale kvôli zdraviu je to nevyhnutné. Pravdepodobne ste aj vy zvyknutí zbehnúť do supermarketu alebo do drogérie a kúpiť si čistič, s ktorým to ide rýchlo, ľahko a pohodlne. Skúste sa pozrieť po ekologických značkách, ktoré ponúkajú prípravky šetrné k životnému prostrediu a ich obaly sa dajú recyklovať. Skúste vyskúšať sódu bikarbónu, ocot alebo éterické oleje. Hubku vymeňte za lufu a spoznajte čaro drevených kefiek na čistenie domácnosti. Klasické papierové utierky vymeňte za látkovú handričku a neprestanete sa čudovať, ako vám Zero Waste mení život a peňaženku.

https://www.instagram.com/p/B3uaLfyHPQ6/

Kompostujte

Z kuchyne je veľa odpadu, ktorý končí v odpadkovom koši, ale pokojne by sa dal kompostovať. Zbavíte sa bioodpadu a môžete si pripraviť skvelé hnojivo do záhrady alebo črepníkov. Kompostéry sa dajú kúpiť rôzne veľké a ak náhodou bývate na sídlisku, môžete si založiť nejaký komunitný.

 

Prečítajte si tiež: Zero waste v kúpeľni: TIETO vychytávky oceníte vy aj planéta

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií