Zero waste v kúpeľni: TIETO vychytávky oceníte vy aj planéta
Produkovať menej odpadu sa snažíme v každej časti domácnosti. Dnes vám ukážeme skvelé zero waste vychytávky, ktoré si obľúbite a prispejete k záchrane planéty.
Prateľné odličovacie tampóny
Ženy si odličovacie tampóny kupujú na odlíčenie, čistenie pleti i odlakovanie nechtov. Denne ich tak minie niekoľko a produkuje sa viac odpadu. Ekologickou alternatívou sú zero waste tampóny, ktoré majú hneď niekoľko výhod. Niektoré sa šijú zo starých froté uterákov, iné sú háčkované. Sú príjemné na dotyk a dajú sa používať celé mesiace. Následne ich stačí jemne preprať. Ak sa rozhodnete odlakovať si nimi nechty, môžu ostať zafarbené, ale svoju funkciu si budú plniť aj naďalej. Poslúžiť môžu aj na umývanie pleťovej masky či peelingu.
Tuhý šampón a mydlo
Po tekutých šampónoch aj mydlách ostáva veľa plastových obalov. Ak sa im chcete vyhnúť, výbornou voľbou sú tuhé šampóny a klasické mydlá. Tuhý šampón sa predáva v papierovej krabičke alebo vo fólii, z bezobalového obchodu si ho prenesiete vo svojej nádobke. Jeho použitie je veľmi jednoduché, len ním pošúchate vlasy, vytvoríte penu a vlasy umyjete klasickým spôsobom. Tuhé mydlá zažívajú veľký boom a nájdete ich v ponuke väčšiny značiek prírodnej kozmetiky. Farebné, neskutočne voňavé a rôzne tvarované mydlá si získali veľa priaznivcov.
Čapovaná kozmetika
Na Slovensku pribúdajú bezobalové obchody, kde kúpite všetko potrebné pre ekologicky zmýšľajúcu domácnosť. Jednoducho si prinesiete svoje nádobky (umyjete obaly od kozmetiky alebo si kúpite nejaké pekné sklené fľaše), načapujete si tekuté mydlo, sprchový gél, šampón a idete veselo domov s dobrým pocitom. Časom sa vám môže stať, že inak už nakupovať nebude chcieť. Takto sa dá zohnať aj drogéria a pracie prostriedky. Zero waste je životný štýl, ktorý si postupne osvojuje viac a viac ľudí.
Holenie po starom
Jednorazové holiace strojčeky si bežne kupujú muži aj ženy. Ročne sa ich spotrebuje niekoľko a tak je dobrý nápad zainvestovať do klasického holiaceho strojčeka. Menia sa tam iba žiletky a okrem nespochybniteľného ekologického nádychu získate aj vkusný doplnok na poličku v kúpeľni. Na Slovensko prišli aj holiace strojčeky, ktoré sa vyrábajú recykláciou kelímkov od jogurtov a kupujú sa k nim iba náhradné hlavice. Milovníci zero waste si tak prídu na svoje.
Bambusové zubné kefky a niť
Prírodná zubná niť môže znieť zvláštne, ale v skutočnosti patrí medzi veľmi zaujímavé vychytávky. Je z bambusového uhlia, má lahodnú príchuť a nachádza sa v sklenenom dávkovači. Keď sa minie, jednoducho si kúpite novú náplň a je to hotovo. Zubné kefky z bambusu, recyklovaného plastu, rozložiteľné štetinky sú čoraz populárnejšie. Aj na Slovensku už zoženiete kefky, ktoré majú vymeniteľné hlavice. Kým rúčku môžete používať roky, kefku si vymeníte podľa potreby.
Menštruačný kalíšok
Žena za svoj život minie stovky kusov hygienických vložiek a tampónov, ktoré končia na skládkach. Jednou z možností, ako to zmeniť, je menštruačný kalíšok, ktorý sa vyrába z bezpečných látok a vydrží veľa rokov. Niektoré ženy z neho majú strach, preto si kupujú látkové vložky i vložky a tampóny z biobavlny.
Menej kozmetiky
Prírodná kozmetika sa vyrába z tých najčistejších ingrediencií bez umelých konzervačných látok. Ich doba spotreby je tam podstatne kratšia a nemala by sa kupovať do zásoby. Mali by sme sa pozerať nielen na zloženie, ale aj na to, ako je balené. Niektoré obaly sa dajú recyklovať, niektoré kompostovať, iné môžete vrátiť výrobcovi a dostanete zľavu na ďalší nákup. Niektoré obaly poslúžia na výrobu sviečok, domácich dekorácií či poslúžia v kuchyni. Čím menej plastu, tým lepšie.
Zavážia aj drobnosti
Na plastové tyčinky na čistenie uší sme zvyknutí od malička. Dnes sa už dajú kúpiť v ekologickejšej verzii z bambusu. V kúpeľni bežne používame aj vlhčené obrúsky, ktoré sú ale plastové a tak je najlepšie sa im začať vyhýbať. Toaletný papier by mal byť z recyklovaného papiera, pretože ten biely sa vyrába z celulózy, kvôli ktorej sa rúbu stromy. Niektoré veci si dokážeme doma zhotoviť a pripraviť samy, iné zoženieme v ekologicky zmýšľajúcich predajniach. Keď sa pozriete okolo seba, možno budete prekvapení, koľko vecí sa dá jednoducho vylepšiť.
Zdroj textu: topbyvanie.sk, mojadm.sk, omladnut.sk, forbes.sk