Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Žilinka je podľa Šeligu atómový kufrík Fica a vraj 26-krát porušil zákon (video)

Moderná prokuratúra má byť podľa Juraja Šeligu postavená na systéme kontroly, súčasný sovietsky model vraj vyhovuje predsedovi Smeru-SD Ficovi a Robertovi Kaliňákovi.

11.7.2023 (SITA.sk) – Demokrati podali v piatok ďalší podnet prezidentke Zuzane Čaputovej, v ktorom ju žiadajú, aby podala návrh na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi. Informoval o tom v utorok na tlačovej konferencii Juraj Šeliga zo strany Demokrati. Prvý takýto podnet prezidentke išiel už v marci tohto roka.

Paragraf 363

Teraz ho doplnili, keďže nedávno prišlo rozhodnutie Ústavného súdu SR, v ktorom sa píše, že Žilinka porušil zákon 26-krát tým, že zrušil na základe paragrafu 363 také konania, kde ešte nebol nikto obvinený. „Je čas, aby bol Maroš Žilinka zobraný na zodpovednosť a aby nestál nad zákonmi,“ povedal Šeliga.

Žilinka je podľa Šeligu atómový kufrík Roberta Fica (Smer-SD) a rozhodnutia, ktoré urobil, zásadným spôsobom zabránili vyšetrovaniu tých najzávažnejších káuz. Šeliga si tiež myslí, že Žilinka môže byť zaujatý, pretože ľudí, o ktorých rozhodoval, pozná.

Sovietsky model

Generálnemu prokurátorovi vyčíta aj jeho postoj v kauze cintorína v Ladomírovej, v ktorej Žilinka trvá na tom, že došlo k hanobeniu hrobov.

Starostovi sa následne viacerí ľudia vyhrážali smrťou, no polícia to zmietla zo stola. Podľa neho je potrebné nastaviť jasné mantinely, aby bolo jasné, akým spôsobom môže alebo nemôže generálny prokurátor vstupovať do konania. „O to viac, že nad ním nikto nestojí,“ poukázal.

V prípade, že bol porušený zákon, môže disciplinárny senát udeliť disciplinárne postihy. Šeliga sa domnieva, že potom by prezidentka mohla podať Národnej rade SR návrh na odvolanie Žilinku.

Slovenská prokuratúra potrebuje takú reformu, aby bol Žilinka odstavený, nadnesene povedané. Nemôže tu jeden chlap rozhodovať o všetkom. To je proste sovietsky model, ktorý vyhovuje Ficovi a Kaliňákovi,“ skonštatoval a dodal, že moderná prokuratúra má byť postavená na systéme kontroly.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Disciplinárne konanie, Generálny prokurátor, Paragraf 363 Trestného poriadku, Predseda strany Smer-SD, Prokuratúra
Zdroj: SITA.sk – Žilinka je podľa Šeligu atómový kufrík Fica a vraj 26-krát porušil zákon (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií