Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Žilinka kritizuje progresívcov za bezprecedentný útok v kauze Rozuzlenie, o exšéfovi SIS Pčolinskom nikdy nerozhodoval

Podľa generálneho prokurátora ide o nebezpečný útok pre právny štát.

22.3.2024 (SITA.sk) – Tvrdenie Progresívneho Slovenska, že Maroš Žilinka opäť úraduje v prospech mocných ľudí“ bez poznania dôkazného stavu vyplývajúceho z procesného spisu kauzy známej ako Rozuzlenie je bezprecedentným útokom na generálneho prokurátora.

Žilinka to napísal na sociálnej sieti s tým, že ide o útok nebezpečný pre právny štát, pretože zneisťuje verejnosť vo vzťahu k funkčnosti prokuratúry a zákonnosti jej rozhodovania.

Žilinka zdôraznil, že v trestných veciach bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského nikdy osobne nekonal, čo však bolo opakovane verejne prezentované.

Rozhovodovanie má procesný charakter

„Na konanie v mene generálneho prokurátora som poveril 1. námestníka generálneho prokurátora. Ten o návrhoch obvinených konal v zákonom stanovenej lehote a spôsobom zodpovedajúcim zisteniam závažných porušení zákona,“ uviedol Žilinka.

Rozhodovanie podľa paragrafu 363 Trestného poriadku má podľa generálneho prokurátora procesný charakter a jeho rozhodnutie nepredstavuje prekážku pokračovania v trestnom konaní a podania obžaloby na súde.

„Ide tak o súčasť ochrany zákonnosti prípravného konania, ktorá je zverená prokuratúre a napĺňa pozitívny záväzok štátu viesť trestné stíhanie, ktoré spĺňa požiadavky zákona,“ doplnil Žilinka.

Podľa PS znemožnil vyšetrenie kauzy

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko vo štvrtok 21. marca skonštatovalo, že generálny prokurátor Maroš Žilinka opäť úraduje v prospech mocných ľudí, pričom vládnej koalícii tento stav očividne vyhovuje.

Reagovalo na zrušenie obvinenia na základe paragrafu 363 Trestného poriadku bývalému šéfovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému a riaditeľovi Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Romanovi Konečnému.

„Generálny prokurátor si nenašiel čas vysvetliť verejnosti, prečo posadil elitných prokurátorov z Úradu špeciálnej prokuratúry na úradnícke miesta. Našiel si však čas na zrušenie obvinenia bývalého riaditeľa SIS a riaditeľa NBÚ. Ako inak, cez paragraf 363. Pravdepodobne tým znemožnil vyšetrenie kauzy Rozuzlenie a stíhanie zločineckej skupiny, ktorá mala mariť vyšetrovania veľkých korupčných káuz,“ uviedli progresívci.

Zrušili rozhodnutie vyšetrovateľa

Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský a riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Roman Konečný už nie sú obvinení v kauze Rozuzlenie.

Generálna prokuratúra SR vyhovela ich návrhu na zrušenie obvinenia na základe paragrafu 363 Trestného poriadku. Vo veci podľa portálu rozhodol prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera ešte 12. marca.

„V uznesení konštatoval, že bol porušený zákon v neprospech oboch mužov z bezpečnostných zložiek. Zrušil preto rozhodnutie vyšetrovateľa, ktorým obvinil Pčolinského zo zločinu založenia a podporovania zločineckej skupiny a Konečného spolu s Pčolinským aj zo zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ uviedli Aktuality.sk s tým, že Kandera vyšetrovateľovi prikázal, aby znovu vo veci konal a rozhodol.

Viac k témam: Generálny prokurátor SR, kauza Rozuzlenie, Paragraf 363 Trestného poriadku
Zdroj: SITA.sk – Žilinka kritizuje progresívcov za bezprecedentný útok v kauze Rozuzlenie, o exšéfovi SIS Pčolinskom nikdy nerozhodoval © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií