Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Žilinka považuje zriadenie medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na Fica za absolútne nenáležité

Vznik medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra Roberta Fica navrhla opozičná strana SaS.

28.5.2024 (SITA.sk) – Zriadenie medzinárodnej vyšetrovacej komisie, ktorej úlohou má byť objasniť okolnosti atentátu na predsedu vlády Roberta Fica, nemá oporu v slovenskom právnom poriadku. V reakcii na návrh opozičnej strany SaS to uviedol generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Absolútne nenáležité

Podľa neho slovenský Trestný poriadok veľmi jasne určuje orgány prípravného konania trestného, ktoré vykonávajú vyšetrovanie, teda policajt, dozor nad zákonnosťou prípravného konania, teda prokurátor, a ktoré rozhodujú o zásahoch do niektorých ústavou garantovaných práv, teda sudca pre prípravné konanie.

Zároveň Trestný poriadok ustanovuje aj kompetencie týchto orgánov a zodpovednosť za ich výkon. Zriadenie navrhovanej medzinárodnej vyšetrovacej komisie, ktorá by nedisponovala kompetenciami a zodpovednosťou, preto považujem za absolútne nenáležité,“ vyhlásil Žilinka.

Vedené trestné stíhania

Ako ďalej povedal, vo veci útoku na predsedu vlády, ako aj súvisiacich okolností vrátane prešetrenia postupu príslušníkov Úradu na ochranu ústavných činiteľov, sú slovenskými orgánmi činnými v trestnom konaní vedené trestné stíhania.

Jednotlivé orgány postupujú pri svojej činnosti v súlade s právnymi predpismi a plne si vedomé svojich kompetencií a zodpovednosti,“ uviedol generálny prokurátor.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Streľba na premiéra Roberta Fica (fotografie)

Dôvera v činnosť slovenských orgánov

Žilinka dodal, že skôr ako výzvy na zriaďovanie medzinárodných vyšetrovacích komisií mimo orgánov činných v trestnom konaní by k spoločenskému zmieru prispelo rešpektovanie a dôvera v činnosť slovenských orgánov zákonom zmocnených na vyšetrovanie trestných činov, ako aj rešpektovanie už opakovane zdôrazňovanej neverejnosti prípravného konania.

Vznik medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra Roberta Fica so zástupcami koalície aj opozície navrhla opozičná strana SaS. Účelom má byť zabránenie šírenia dezinformácií či účelových dezinterpretácií týkajúcich sa vyšetrovania.

Viac k témam: Generálny prokurátor SR, medzinárodná vyšetrovacia komisia, Premiér Slovenskej republiky, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej
Zdroj: SITA.sk – Žilinka považuje zriadenie medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na Fica za absolútne nenáležité © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií