fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Živé kvety v odpadkových košoch a v opustenej budove bývalého sanatória. Viete, aký odkaz v sebe ukrývajú?

Máte tip? napíšte nám mailom

Kde bolo, tam bolo, bolo jedno veľkomesto, v ktorom bývalo mnoho ľudí. Mali však jeden veľký neduh – ich filozofiou bol neobmedzený konzum, čo sa prejavilo na zvýšenej produkcii odpadkov. Či už z jedla, nápojov alebo zbytočných vreciek na ovocie i zeleninu, obalov, plastov a podobne.

V jedno ráno ich čakalo milé prekvapenie – žiadne odpadky, iba koše plné pestrofarebných, nie umelých, ale čerstvo narezaných kvetov.

Okrem košov bolo možné kvety nájsť i v okolí sôch v centre mesta alebo v parku, ktoré sa medzičasom tiež zmenili na skládku plnú toho najrôznejšieho, zväčša ťažko recyklovateľného, odpadu.

Kvetinové záblesky v meste, ktoré nikdy nespí

Reč je o uliciach New Yorku, v ktorých aktuálne nájdete dočasnú inštaláciu zo živých kvetov s názvom „Kvetinové záblesky”. S touto vskutku originálnou myšlienkou prišiel kvetinový dizajnér Lewis Miller, ktorý s kvetmi pracuje dennodenne.

Ako sám tvrdí, v posledných mesiacoch zaobchádzali obyvatelia New Yorku s odpadom skutočne hrozne – koše či nádoby na odpadky, ba dokonca i verejné priestory či ihriská, ktoré by mali byť čisté, pretože sa tam hrajú deti, boli doslova zasypané odpadom. Bolo načase s tým niečo urobiť,” povedal. Jeho kreatívny počin obdivujú ľudia po celom svete a my nie sme výnimkou.

Kvety môžete v uliciach New Yorku vidieť i dnes, kampaň stále trvá. Zdroj: thisiscolossal.com
Rozmanitosť kvetov i farieb dodáva kampani na kráse. Zdroj: thisiscolossal.com
Kvetom sa nevyhli ani podchody a mosty. Zdroj: thisiscolossal.com
Kvety pochmúrne a špinavé ulice New Yorku oživili. Zdroj: thisiscolossal.com
Nezvyčajnej inštalácii sa nevyhli ani sochy v parkoch či v blízkosti obchodných domov. Zdroj: thisiscolossal.com

Fascinujúca inštalácia 28 000 živých kvetov v bývalej psychiatrickej klinike

Kto aspoň trošku sleduje svetové dianie, vie, že táto kampaň nebola jediná, ktorá využila kvety ako odkaz. Podobný nápad sme mohli vidieť v Bruseli, pričinil sa o to umelec Geoffroy Mottart. Kvety taktiež figurovali aj pri zaujímavej inštalácii, vytvorenej pri príležitosti zatvorenia americkej psychiatrickej kliniky Massachusetts Mental Health Center z dôvodu jej zbúrania.

To využila umelkyňa Anna Schuleitová, ktorá chcela touto cestou inštitúcii naposledy vzdať obdiv a zároveň aj poďakovať za všetkých pacientov, ktorí sa tu liečili a následne aj duševne uzdravili.

Zvolila taktiež živé kvety, ktoré mali symbolizovať krásu, čistotu a jemnosť ľudských duší. Spolu ich bolo až 28 000. Projekt, ktorý nazvala „Bloom”, plánovala týždeň, no jeho samotná realizácia trvala tri mesiace. Umelkyni pomáhalo približne 80 dobrovoľníkov, ktorým osud tohto miesta nebol ľahostajný.

Všetky časti psychiatrickej kliniky, v ktorých sa pacienti zdržiavali, doslova zaplavili kvety  – boli na chodbách, v kanceláriách, v izbách pacientov, v suteréne budovy, ba dokonca aj v bazéne. Každý meter štvorcový bol pokrytý kvetmi. Bolo vidieť, že Anna do projektu vložila aj svoje srdce.

Červená farba symbolizuje vzdor a vnútorný boj. Zdroj: thisiscolossal.com
Biela farba ako symbol nového začiatku, nového úseku života. Zdroj: thisiscolossal.com
Zelená farba je farbou nádeje. Zdroj: thisiscolossal.com
Žltá ako symbol energie a radosti. Zdroj: thisiscolossal.com
Modrá ako farba pokoja, istoty a dôvery. Zdroj: thisiscolossal.com

Význam projektu

,,Po chodbách plných kvetov som kráčal aj s mojím kamarátom, ktorý sa tu kedysi liečil. Keď sme prechádzali z jednej miestnosti do druhej, tisli sa mu slzy do očí. Povedal mi iba, že je dojatý a najradšej by do všetkých tých kvetov skočil a oslobodil sa od toho, čo sám prežil. Pre neho boli tieto kvety symbolom odvahy, slobody a oslavy z vlastného uzdravenia sa. Presne toto potreboval,” povedal kamarát jedného z bývalých pacientov.

Síce bol projekt sprístupnený verejnosti iba štyri dni, aj za taký krátky čas sa dotkol množstva ľudí – od lekárov, ošetrovateľov, bývalých pacientov až po širokú verejnosť. Dnes po tomto projekte, ako aj po samotnej budove, zostali už iba fotky a spomienky.

Anna zvolila kvety najmä z toho dôvodu, že ich je podľa nej na takýchto miestach málo, a to je škoda. Kvety darujem všetkým pacientom, ktorí ich nikdy nedostali, hoci ich tak veľmi potrebovali. Sú pre vás,” dodala na záver. Pekná myšlienka, čo poviete?

Kvety už síce dávno odkvitli, ale v tomto videu zostanú navždy.

Zdroj: thisiscolossal.com, thisiscolossal.com

Prečítajte si tiež:
Ilustrátorka ukázala, ako by vyzerali slávne Disney princezné, keby žili v roku 2017
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií