fbpx
Zlé dni netrvajú večne. Šťastie si k tebe cestu vždy nájde!

Zlé dni netrvajú večne. Šťastie si k tebe cestu vždy nájde!

Čo je to šťastie? A ako dlho trvá? Pýtajú sa mnohí v pesničkách, vo filozofických úvahách či na rôznych diskusných fórach. Jednotnú a presnú odpoveď, ktorá by šťastie okresávala do jednotnej podoby, by ste však hľadali márne. Ako sa ľubovoľné pojmy definujú rôzne, tak je to aj so šťastím.

Definícia šťastia

Úplne prvá definícia, ktorú vám poskytne vyhľadávač po zadaní kľúčového slova ,,šťastie”, znie takto: ,,Šťastie je stav spokojnosti so životom, blaho, ktoré pociťujeme ako radosť, spokojnosť, povznesenie; taký stav človeka, ktorý zodpovedá najväčšej vnútornej spokojnosti s podmienkami vlastného bytia, plnosti a pochopeniu života a uskutočneniu jeho ľudského poslania. Šťastie je splnenie ideálu, dôsledok plného rozvinutia ľudských možností. K šťastiu patrí prvok náhody, ktorý často prichádza ako dar.”

Ďalšia definícia hovorí o tom, že ,,šťastie je komplexný zážitok radosti s ohľadom na vyplnenie nádejí, prianí, očakávaní, ich zjednotenie s človekom samým a ich vedomé prežívanie; stav vnútorného pokoja, spokojnosti s vlastným životom. Šťastie vystupuje ako cieľ ľudskej túžby a konania, jeho dosiahnutie sa stáva zmyslom ľudského života. Môže vystupovať ako najvyššie dobro, ktorého dosiahnutie je možné prostredníctvom úspechu, moci, zdravia, lásky, sebarealizácie a pod.”.

Zmyslová podstata však zostáva v oboch prípadoch zachovaná: Šťastie síce pociťujeme ako radosť, ktorú vieme málokedy opísať slovami, no vieme, že tu je a zároveň vieme i to, že netrvá večne a ak nie je, trápime sa. Sme smutní a je to na nás vidieť. Vyzeráme totiž presne ako tí, ktorí šťastie na istý čas stratili.

Minule som čítala, že každý musí aspoň raz v živote padnúť na úplne dno, pretože tam má niečo nájsť. A to niečo je často jeho šťastím. Výborne to vystihuje nasledujúci citát, ktorý ste mohli počuť v animovanej rozprávke Mulan: ,,Všetky tie zlé veci, ktoré sa ti stali, všetky ťažké chvíle, ktoré si zažil a všetky tie rany, ktoré si utŕžil, sa stali iba preto, aby ťa posilnili. Aby ti dali potrebné ponaučenia. Daj zo seba všetko, nehľadiac na okolnosti. Všetky rany, ktoré si po ceste utŕžil, sa neskôr ukážu ako obrovská výhoda, i keď to teraz vnímaš inak.”

Zdroj: Pexels.com

V čom vidíš šťastie ty?

Pre každého je šťastie niekde inde a v niečom inom. Niektorí vidia šťastie najmä v rodine a deťoch. Iní v pracovných a osobných úspechoch. Ďalšia skupina ľudí ho vidí v peniazoch, drahých autách, bytoch, pozemkoch a v inej matérii. Nemožno tiež zabúdať na tých, ktorí ho vidia v dovolenkách či v cestovaní. Je to úplne normálne. Každého robí šťastným niečo iné. Presne tak to je aj s ľuďmi. Nie všetci predsa musíme byť doktori, právnici, manažéri…

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Ktorý z párov je podľa teba najšťastnejší? Tvoj výber prezradí mnohé o tebe a tvojich vzťahoch

Šťastie si dokazujeme hodnotami, a to nielen hmotnými. Občas sú to práve spoločné chvíle strávené s tými, ktorých ľúbime, a tie nás robia šťastnými. V dnešnom svete plnom matérie a osobných záujmov je naozaj šťastie nájsť si čas na rozhovor, spoločný obed v kruhu rodiny či na akékoľvek spoločenské hry, ktoré vedia často pobaviť a zblížiť.

Toto napísané šťastie vysvetlil filozof Mauros vo svojich nesmrteľných úvahách nasledovne: „Šťastie je mozaika zložená z drobných radostí!“ Znamená to, že ak sa nedokážete radovať z maličkostí, nikdy nebudete skutočne šťastní? Šťastie sa hľadá a prejavuje celý život.

Šťastie je všade

Občas je ho vidno viac, inokedy zas menej. Zámerne som napísala, že inokedy menej a nie, že ho nie je vidno vôbec, pretože aj keď si to možno neuvedomujeme, šťastie tu je stále. Áno, aj vtedy, keď plačeš do vankúša, že si si vytiahla presne tú jedinú otázku z tridsiatich, ktorú si sa nenaučila. Je iba na nás, kde a v čom ho budeme hľadať.

Možno si v ten deň nemala ,,šťastnú ruku”, ale stretla si niekoho, kto ti povedal niečo pozitívne, čo ťa motivovalo k tomu, aby si sa nevzdávala a išla ďalej. Pretože ty na to máš! Stačí len porozmýšľať. Neplačeš zbytočne?

Na tomto mieste si pomôžem i výrokom filozofa Ekurosa, ktorý kedysi dávno povedal: „Všetci môžu byť šťastní, len šťastie treba hľadať na tom správnom mieste.“ Čo je pre teba to tvoje šťastie, keď sa práve šťastná necítiš? Nájsť ho v takýchto ťažkých chvíľach a pomenovať ho nie je vôbec jednoduché, však?

Na záver ponúkame výrok na zamyslenie: „Ak chceš byť šťastná, vytýč si akýkoľvek cieľ, len nie šťastie!“ Úsmevné, ale je to tak. Často sa totiž stáva, že šťastie nájdeme práve vtedy, keď ho prestaneme hľadať. Podobne to je aj s láskou. Nehľadaj šťastie. Hľadaj to, čo ťa urobí šťastnou. Až vtedy zistíš, čo je to skutočné šťastie.

Foto: https://www.pexels.com/photo/two-yellow-plushtoy-on-brown-bench-160731/https://www.pexels.com/photo/cheerful-close-up-coffee-cup-208165/

Google+ Linkedin
Michaela Imrišková

Prezývajú ma Imriška a som presne ten typ, ktorý každé ráno vstáva s nadšením, pretože ide robiť to, čo ho napĺňa a robí šťastnou. Milujem ten pocit, keď cítim, že to, čo robím, má zmysel. Hovorí sa, že nič z neba nepadne, ale ja som zrejme výnimka. Zaujímam sa o kultúru, umenie, módu, veľmi rada rozprávam, píšem (najmä blogy), čítam, kreativita je moja druhá stránka, milujem estetiku, mám zmysel pre detail a vyžívam sa v maličkostiach. V hlave si dokážem tvoriť pútavé príbehy bez zbytočného klišé, mám radosť z učenia sa nových vecí a nerobí mi problém vyjadriť svoj názor aj pred veľkým publikom. Ak práve nie som online, tak určite niečo pečiem, čítam, hrám sa so psíkom alebo tvorím vlastné módne koláže.