Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zlučovanie domovov sociálnych služieb, Brezovička a Legnava sa spoja

Zlúčením od 1. januára 2024 zanikne DSS v Brezovičke a jeho právnym nástupcom sa stane DSS v Legnave, na ktorý prechádzajú práva a povinnosti v dôsledku zlúčenia zanikajúcej rozpočtovej organizácie.

1.7.2023 (SITA.sk) – V Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) bude od začiatku budúceho roka oficiálne fungovať 24 namiesto terajších 25 domovov sociálnych služieb (DSS). Prešovskí krajskí poslanci na svojom tohtotýždňovom rokovaní zastupiteľstva totiž odsúhlasili zlúčenie DSS v Brezovičke (okres Sabinov) s DSS v Legnave (okres Stará Ľubovňa). O riaditeľku od 1. júla prišlo Centrum sociálnych služieb Slnečný dom Prešov.

Chcú zvýšiť kvalitu poskytovaných služieb

DSS Brezovička aj DSS Legnava sú rozpočtovými organizáciami, patriacimi do zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. V oboch je poskytovaná sociálna služba rovnakého druhu a formy, teda domov sociálnych služieb s celoročnou pobytovou formou. Obe zariadenia sú od začiatku roka 2022 riadené jedným riaditeľom Jánom Tomusom.

Po odchode riaditeľky DSS v Legnave do dôchodku bol práve riaditeľ DSS v Brezovičke poverený vedením DSS v Legnave, pričom 14. júna 2022 bol do funkcie riaditeľa menovaný krajským zastupiteľstvom a obe zariadenia riadi doteraz.

„Uvedená aplikačná prax preukázala, že riadenie oboch zariadení je v praxi možné, efektívne vo vzťahu k zjednodušeniu logistiky procesov a manažovania činností v jednotlivých zariadeniach vo vzťahu k zvyšovaniu kvality poskytovaných sociálnych služieb v oboch zariadeniach. Samozrejme, dochádza aj k úspore v rámci platových výdavkov na jedno miesto riaditeľa,“ vysvetlil výhody zlúčenia oboch zariadení poverený vedúci odboru sociálnych vecí a rodiny Úradu PSK Viktor Guman.

Zlúčenie nastane začiatkom roka

Zlúčením od 1. januára 2024 zanikne DSS v Brezovičke a jeho právnym nástupcom sa stane DSS v Legnave, na ktorý prechádzajú práva a povinnosti v dôsledku zlúčenia zanikajúcej rozpočtovej organizácie. DSS v Brezovičke má, ako malé zariadenie v rámci zariadení sociálnych služieb v kraji, pri aktuálnom počte 19,5 zamestnanca, kapacitu 21 prijímateľov sociálnej služby. DSS v Legnave, ktorý ako stredne veľké zariadenie zamestnáva 42 zamestnancov, disponuje kapacitou 60 prijímateľov sociálnej služby.

Chcem zdôrazniť, že týmto krokom nikoho neprepúšťame, nič nerevidujeme a neznižujeme ani počet pracovných miest či kapacity v jednotlivých zariadeniach. Skôr naopak, snažíme sa po konzultáciách s riaditeľom nastaviť organizačnú štruktúru tak, aby sme v čo najväčšej miere posilnili úseky priamej starostlivosti pre prijímateľa,“ dodal Guman. Obe zariadenia sociálnych služieb sídlia v budovách patriacich do vlastníctva PSK, ktoré spravujú.

Krajskí poslanci na svojom ostatnom rokovaní zároveň zobrali na vedomie informáciu o uvoľnení z funkcie a o skončení pracovného pomeru riaditeľky Centra sociálnych služieb Slnečný dom Prešov Anny Suchej k 30. júnu. Dôvodom je dosiahnutie dôchodkového veku. Predseda PSK Milan Majerský má na základe uznesenia vypísať výberové konanie na obsadenie miesta riaditeľa centra. Župan zároveň na plynulé zabezpečenia vedenia a nepretržitej prevádzky zariadenia poverí od začiatku júla jeho vedením vedúceho zamestnanca až do doby vymenovania riaditeľa na základe výsledkov výberového konania.

Viac k témam: Domov sociálnych služieb, Zlúčenie
Zdroj: SITA.sk – Zlučovanie domovov sociálnych služieb, Brezovička a Legnava sa spoja © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií