Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Copíky robila aj pre LucyPug: Zmena môže vyzerať aj inak, než si len ostrihať alebo prefarbiť vlasy, hovorí Olga Oliková

Olga Oliková má 28 rokov a ženám plní ich sny. Slovenky majú šťastie, že sa do tejto rodáčky z Moskvy zamiloval Slovák a odniesol si ju na Slovensko.

Ako dlho robíte takéto copíky? Kde ste sa to naučili?

Pletenie ma vždy bavilo, ale odvtedy, čo som s tým začala, neprešiel ani rok. Učím sa však od najlepších a to je asi aj dôvod, prečo sa kvalita mojej práce zlepšila tak rýchlo.

Všimla som si, že účesy robíte aj deťom. Nie je to kvôli ich neposednosti ťažšie?

Ja práveže milujem zapletať vlasy deťom. Málo ktoré z nich nevydrží. Rodičia väčšinou len obdivujú, ako pekne ich ratolesti sedia ani sa nepohnú. Vraj doma by boli iné čísla. Deti sa aj viac tešia na zmenu a ľahšie prejavujú radosť z copíkov, než my dospelé.

Už sa k vám objednali aj nejakí muži?

Teraz je populárny pánsky strih, takzvaný undercut. Strih spočíva v tom, že boky sú vyholené a na vrchu hlavy sa nechávajú dlhšie vlasy. Na tú časť som robila aj priberané aj zapletané copíky. Na Slovensku sú aj odvážni muži.

vysnívané copíky
Aj takto môžu vyzerať vlasy mužov. Zdroj: Vysnívané copíky

O aké druhy účesu mali záujem?

Teší ma, keď sú muži kreatívni a neboja sa tú kreativitu prejaviť aj účesom. Niekedy posielajú aj celkom zaujímavé fotky brejdov čo si nájdu na internete. Na účes zatiaľ prišli iba traja. A ešte jeden muž, ktorý na copíky priviedol dcérku. Mal dlhé vlasy, tak som ho na účes presvedčila ja. Všetkých štyroch môžete vidieť na mojom Instagrame.

Ako je to s riedkymi vlasmi? Nevyzerajú copíky z takých vlasov zle?

Riedke vlasy mám najradšej. Ľahšie sa s nimi robí a dajú sa dobre schovať pod kanekalonom. Husté vlasy sú dobré na účesy bez pridania umelých vláskov. Každá žena však chce mať vlasy farebné a aj dlhšie. Kanekalonom sa copíky aj predlžujú. Vrkoče sú potom väčšinou až po pás.

Čo je to kanekalon?

Sú to syntetické vlasy rôzneho druhu. Môžu mať prirodzenú alebo inú farbu. Používam ich do každého účesu. Mimochodom, kanekalon sa dá dobre recyklovať. Prečo? Lebo je to plast jedného druhu a recykluje sa rýchlo bez triedenia.

Každej zákazníčke po zapletení vláskov poviem aj o spôsobe, ako si kanekalon z vlasov pri rozpletení opatrne vybrať. Dá sa totiž znovu použiť. Ak tie pramene kanekalonu necháte padať na podlahu, spraví sa z nich jedno veľké klbko. To môžete vyhodiť do plastov.

vysnívané copíky
Vrkoče v tvare srdca. Zdroj: Vysnívané copíky

Je pravda, že z copíkov vypadávajú vlasy?

Vlasy vypadávajú bežne. Copíky na to podľa mňa nemajú vplyv.

Koľko druhov copíkov existuje?

Veľmi veľa. Ale dalo by sa ich rozdeliť na tri skupiny: zapletané od pokožky hlavy spolu s vláskami, ktoré vyzerajú ako klasické rasta copíky. Druhé sú priberané, takzvané brejdy a tretia skupina sú crochet účesy, teda hotové copíky, twisty, brčky a iné materiály, ktoré sa navliekajú na základ urobený z vlastných vlasov. Crochet je od slova „háčik“, pretože hotové copíky sa navliekajú na brejdy pomocou háčika.

Aké druhy copíkov robíte vy osobne?

Ja robím všetky tri druhy. Najradšej mam tie priberané, teda brejdy. Páči sa mi tvoriť rôzne vzory. Aj ten tretí druh mám rada, keď sa robí na základe brejdov. Prvá skupina, teda zapletané copíky, berú strašne veľa času, ktorého tak veľa popri dvoch malých deťoch nemám. Preto ich robím veľmi výnimočne.

Ako dlho také copíky vydržia?

Čím viac copíkov sa zapletie, tým sú tenšie a tým viac účes vydrží. Na druhej strane sa však účes robí dlhšie a je aj drahší. Čím menej je copíkov, tým sú hrubšie, rýchlejšie sa robia a účes aj kratšie vydrží. Niektoré účesy vydržia týždeň, niektoré dva, niektoré aj mesiac a najdlhšie vydržia dva mesiace.

Vysnívané copíky
Splňte sen aj svojej dcérke. Zdroj: Vysnívané copíky

Ako dlho trvá, kým copíky zapletiete?

Najčastejšie do troch hodín. Musím totiž stihnúť dokončiť prácu medzi kojeniami.

Stíhate popri deťoch pracovať sama, alebo máte aj kolegyne?

Zatiaľ sama. Ale aj môj manžel sa zapálil pre moju prácu a veľmi mi pomáha s deťmi a vecami okolo.

Ako prijímate objednávky?

Objednávky prijímam väčšinou cez Instagram. Veľa ľudí som presvedčila, aby si účet na Instagrame založili, ak ho nemajú.

Kde všade vás môžu zákazníci nájsť?

Hľadajte má na instagrame Vysnivanecopiky. Zapletám doma, v dedinke Lutila pri Žiari nad Hronom, čo je stred Slovenska. Na prácu mám v dome špeciálnu miestnosť. Od júla sa chystáme s celou rodinou presťahovať do Bratislavy, ale to je zatiaľ tajomstvo, takže to nikomu nepovedzte. (Smiech.)

Čo chcete ženám svojou prácou priniesť?

Verím tomu, že keď po niečom veľmi, veľmi túžiš, tak to dostaneš. Ja som si vždy chcela nájsť takú prácu ktorá má bude napĺňať, ktorú budem robiť s chuťou od rána do večera, a že z nej nebudem cítiť ani únavu. Konečne som takú našla a každý deň robím to, čo ma baví. Týmto chcem tiež inšpirovať aj iných. Druhou vecou, ktorú by som chcela priniesť, je radosť rýchlej zmeny výzoru.

Naše čitateľky by možno zaujímalo, ako sa staráte o svoje vlastné vlasy.

Zmena je život! Mesiac dozadu som sa dala ostrihať na veľmi krátko a som šťastná. Lebo aj tak, sama sebe by som nedokázala okrem copa nič spraviť.

Čo by ste odporúčali každej žene ohľadom jej vlasov?

Každá žena občas túži po zmene. Zmena môže vyzerať aj inak, než len si ostrihať alebo prefarbiť vlasy. Rodičom radím, aby pomáhali dievčatám starať o svoje vlásky. Aby ich umývali, sušili, česali a ešte raz česali.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií