fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Značka Tesla obnoví práce v európskej megafabrike

K práci na svojej prvej európskej megafabrike sa môže vrátiť značka Tesla. Očakáva sa, že práve tu bude vyrábať svoj Model 3, ďalšie vozidlá typu Y a automobilové batérie.

Máte tip? napíšte nám mailom

Prípravné práce v areáli s rozlohou 92 hektárov v nemeckom Brandenbursku boli prerušené začiatkom februára. Sudcovia totiž zvažovali sťažnosť, podanú miestnou ochranárskou skupinou Gruene Liga Brandenburg (Zelená brandenburská liga).

Súd nakoniec odmietol úsilie demonštrantov, ktorí chceli zabrániť ťaženiu ďalších stromov, čím by sa vytvoril priestor na továreň. Veľký biznis dostal zelenú a značka Tesla pokračuje v stavebných prácach asi 32 km juhovýchodne od centra Berlína. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nemeckí zákonodarcovia boli údajne prekvapení rozsahom protestov proti budovaniu megafabriky Tesla. Dokonca sa obávali, že takéto demonštrácie môžu odradiť iné zámorské spoločnosti od investovania v krajine.

Aktivisti hovoria, že megafabrika môže mať nepriaznivý vplyv na okolité životné prostredie a tiež vyčerpať miestne vodné zásoby v oblasti. Spoločnosť na výrobu elektromobilov zvažovala rôzne miesta pre svoju továreň v Európe ešte predtým, ako generálny riaditeľ Elon Musk v novembri 2019 oznámil, že Nemecko vyhovuje najviac:

„Každý vie, že nemecké inžinierstvo je vynikajúce, a to je súčasť dôvodu, prečo umiestnime našu obrovskú továreň práve v Nemecku. V Berlíne vytvoríme technické a konštrukčné centrum, pretože berlínski umelci patria medzi najlepších na svete.“

Značka Tesla v súčasnosti prevádzkuje tri megafabriky. Dve v Spojených štátoch a jednu v čínskom Šanghaji. Nemecká továreň by mala začať vyrábať autá a batérie v lete 2021.

Prečítajte si tiež:
Hľadáte auto do 5 000€? Pozrite sa, ktoré môžu byť za túto sumu vaše

Len niekoľko dní potom, ako spoločnosť oslávila na konci roku 2019 dodávku svojej prvej série Modelu 3 zákazníkom v Číne, továreň bola nútená dočasne zatvoriť dvere ako súčasť opatrení zameraných na spomalenie šírenia koronavírusu.

Každý je zvedavý na to, ako sa značka Tesla v Nemecku uchytí. Je totiž hlavným predstaviteľom priemyselného bojovníka proti uhlíkovej stope so svojimi elektromobilmi, ale neváha vyklčovať rozsiahle lesy pre rozšírenie svojho biznisu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Reuters Business Insider CNBC

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií