Je jedno, že nefajčíte. Znečistené ovzdušie v mestách zaťaží organizmus rovnako ako cigarety

Je jedno, že nefajčíte. Znečistené ovzdušie v mestách zaťaží organizmus rovnako ako cigarety

Znečistenie vzduchu v niektorých metropolách Európy je také silné, že niekoľkodňový pobyt v nich zaťaží organizmus rovnako ako vyfajčenie jednej až štyroch cigariet. Uvádza sa to v štúdii Európskej federácie pre dopravu a životné prostredie, zverejnenej v piatok denníkom Le Parisien.

Organizácia, známa ako Transport & Environment (T&E), skúmala stav ovzdušia v desiatich turistami najviac navštevovaných mestách. Nameranú kontamináciu ovzdušia mikročasticami potom konvertovala na počet vyfajčených cigariet.

Na základe svojej analýzy dospela k záveru, že štvordňový pobyt v Paríži, Viedni, Ríme a Amsterdame má na organizmus človeka rovnaký účinok ako vyfajčenie dvoch cigariet.


Rovnako dlhý pobyt v Londýne sa rovná účinku po vyfajčení 2,75 cigarety.

Zdroj: huffingtonpost.com, Getty Images/ALXEYPNFEROV

O niečo horšie je na tom Miláno (tri cigarety) a úplne najhoršie dopadli Praha a Istanbul. Tie so štyrmi cigaretami vedú rebríček najviac znečistených miest.

Najlepšie zo sledovaných miest skončili Barcelona a Dublin, kde sa strávenie štyroch dní vyrovná vyfajčeniu len jednej cigarety.

Znečistené ovzdušie prekáža turistom

Koordinátor pre kvalitu ovzdušia v rámci T&E Jens Müller podľa Le Parisien pripomenul, že keď je miera znečistenia vzduchu v mestách vysoká, odporúča sa nezdržiavať sa vonku a nešportovať. Pripomenul však, že trávenie dovolenky v meste spočíva vo veľkej miere práve v prechádzkach po uliciach či občerstvovaní sa na terasách reštaurácií, takže je to, akoby sme turistov nútili fajčiť, a to aj deti”.

Podľa Müllera sú turisti, keď si vyberajú miesto dovolenky, v súčasnosti oveľa citlivejší na problematiku znečisťovania ovzdušia. Stáva sa, že sa radšej vzdajú návštevy veľkých čínskych miest ako Peking alebo Hongkong, aby svoj organizmus nevystavovali riziku a záťaži.

Štúdia Európskej komisie nedávno konštatovala, že najväčšie znepokojenie obyvateľov EÚ v environmentálnej oblasti vyvolávajú zmeny klímy. Hneď po nich nasleduje na druhom mieste práve kvalita ovzdušia.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Marihuanu mali v obľube i slávni ľudia z histórie! Kto každý mal pozitívny vzťah k zelenej rastlinke?

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) v roku 2013 deklarovala, že znečistené ovzdušie je podobný karcinogén ako azbest, tabak a ultrafialové žiarenie. IARC dovtedy považovala za karcinogény niektoré komponenty znečisteného ovzdušia, napríklad výfukové plyny z naftových motorov.

Zdroj: http://www.teraz.sk/magazin/dychanie-v-niektorych-mestach-zatazi/342035-clanok.html

Foto: https://static.independent.co.uk/s3fs-public/thumbnails/image/2017/01/18/08/smog-beijing.jpg?w968https://img.huffingtonpost.com/asset/59f20e781500007a4174796c.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale

Google+ Linkedin

Written By :

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Rada si tieto príbehy aj píšem a hrám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*