Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zo Spišského hradu po vyše roku zmizne žeriav, môže sa pokračovať v rekonštrukcii (video+foto)

Rekonštrukcia bola prerušená pre problémy s pôvodným dodávateľom.

25.10.2023 (SITA.sk) – V rekonštrukcii Spišského hradu, ktorá bola pred rokom a pol prerušená pre problémy s pôvodným dodávateľom, by sa mohlo pokračovať na jar budúceho roka.

Informoval o tom v stredu počas brífingu na hrade generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Branislav Panis.

Podľa jeho slov môže múzeum na základe Uznesenia Krajského súdu v Košiciach vypratať stavenisko a odstrániť aj žeriav po bývalom zhotoviteľovi rekonštrukcie. Múzeum už má vysúťaženého nového zhotoviteľa.

Vlani odstúpili od zmluvy

Do obnovy sa pustí za takmer 7,8 milióna eur s DPH, ako vyplýva z výsledku hodnotenia ponúk v rámci verejného obstarávania. Týkať sa bude Románskeho paláca a západných palácov, ukončená by mala byť v roku 2026. Prvotné práce v rámci druhej etapy rekonštrukcie Spišského hradu odštartovali ešte v roku 2021.

Múzeum však v polovici minulého roka odstúpilo od zmluvy o dielo v hodnote viac ako 4,7 milióna eur so zhotoviteľom. Dôvodom bolo podľa neho najmä dlhodobé a pokračujúce neuhrádzanie splatných záväzkov zhotoviteľa stavby voči svojim subdodávateľom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rekonštrukcia Spišského hradu (fotografie)

Stavenisko sa víťazovi nového verejného obstarávania doteraz nepodarilo odovzdať z dôvodu vydania neprávoplatného neodkladného opatrenia na návrh predchádzajúceho zhotoviteľa. Ten podľa múzea spočíval v zákaze odstránenia stojaceho žeriavu.

Časť financií cez program Slovensko

SNM sa voči vydanému opatreniu odvolalo. „Môžeme stavenisko začať uvoľňovať, pretože máme uznesenie Krajského súdu v Košiciach, aby sme mohli ďalej pokračovať,“ povedal Panis. Náklady spojené s vyprataním stavby spolu so žeriavom, ktorý začnú rozoberať vo štvrtok, si bude múzeum vymáhať od pôvodného dodávateľa.

„To, že sa to naťahuje a predlžuje sa obmedzenie, je pre nás veľmi nepríjemná situácia. Turisti prídu a sú síce informovaní o tom, že môžu vidieť len dolné a stredné nádvorie, ale tá hradná akropola je asi najzaujímavejšia,“ podotkla na margo situácie riaditeľka Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči Dáša Uharčeková Pavúková.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/10/rekonstrukcia-spisskeho-hradu.mp4

Na druhú etapu rekonštrukcie Spišského hradu schválila niekdajšia vláda na výjazdovom rokovaní v Kežmarku v roku 2019 financie vo výške 4,8 milióna eur. „Slovenské národné múzeum má časť financií na to, aby mohlo pokračovať, a ďalšia časť má byť prefinancovaná cez program Slovensko, ktorý dúfame, že sa v najbližšom čase začne,“ poznamenal riaditeľ SNM.

Z tohto programu sa budú podľa jeho slov obnovovať aj ďalšie časti hradu a parkoviska. Celkovo ide na obnovu hradu do 40 miliónov eur vrátane už zrealizovaných prác.

Spišský hrad

… je jedným z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy, vznikol na prelome 12. a 13. storočia. Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou, zároveň je Spišský hradný vrch národnou prírodnou pamiatkou a je aj súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí.

Viac k témam: Rekonštrukcia, Spišský hrad, Verejné obstarávanie
Zdroj: SITA.sk – Zo Spišského hradu po vyše roku zmizne žeriav, môže sa pokračovať v rekonštrukcii (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií