Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrel Alexander Ilečko, významný slovenský sochár sa dožil 86 rokov

Ilečko bol v rokoch 1967 až 1968 štipendistom Herderovej ceny vo Viedni a v roku 2008 bol ocenený Cenou Fondu výtvarných umení.

25.10.2023 (SITA.sk) – V sobotu 21. októbra zomrel vo veku 86 rokov významný slovenský sochár Alexander Ilečko. Informoval o tom Spolok výtvarníkov Slovenska, ktorý v ňom stratil jedného zo svojich zakladateľov. Posledná rozlúčka s umelcom je naplánovaná na 30. októbra o 13:15 v bratislavskom krematóriu.

Jeho diela boli jeho spoveďou

Ilečko sa do výtvarného diania zapojil na začiatku 60. rokov minulého storočia.

„Patril k silnej generácii mladých umelcov, ktorí utvárali v tom čase podobu moderného slovenského sochárstva. Jeho tvorbu charakterizuje veľmi autentická výtvarná reč a najmä rozmanitosť a variabilita diel v rôznych materiáloch ako drevo, bronz, keramika a iné. Výstižné sú v tomto jeho vlastné slová: „To, čo robím, je moja spoveď, môj zápas o tvar, farbu, materiál, prostriedok na vyjadrenie toho, čo cítim a viem.“

Vystavoval doma aj v zahraničí

Významný slovenský sochár tiež vystavoval na mnohých domácich i zahraničných výstavách a mával i samostatné výstavy.

„Aktuálne prebieha do konca novembra v Mestskom múzeu v Pezinku výstava nazvaná „Na papieri“, ktorá je prierezom jeho celoživotnej kresliarskej tvorby,“ dodal Spolok výtvarníkov Slovenska.

Ilečko bol v rokoch 1967 až 1968 štipendistom Herderovej ceny vo Viedni a v roku 2008 bol ocenený Cenou Fondu výtvarných umení.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrel Alexander Ilečko, významný slovenský sochár sa dožil 86 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií