fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrel bozkávajúci námorník zo slávnej fotografie, ktorá symbolizuje koniec vojny. Jeho identitu potvrdili len nedávno

Máte tip? napíšte nám mailom

Námorník zobrazený na ikonickej fotografii, George Mendonsa, zomrel vo veku 95 rokov.

Mendosa na nej počas osláv skončenia druhej svetovej vojny na newyorskom námestí Times Square bozkáva sestričku v bielych šatách. Je ňou Greta Friedmanová, ktorá zomrela v roku 2016 ako 92-ročná.

Ikonická fotografia. Zdroj: WIKIMEDIA/Alfred Eisenstaedt

Snímku zhotovil fotožurnalista Alfred Eisenstadt pre časopis Life. Námorník na nej vášnivo objíma a bozkáva ženu v bielej rovnošate zdravotnej sestry. Publikovali ju pod názvom “Deň víťazstva nad Japonskom na Times Square“. Eisenstadt 14. augusta 1944 nasnímal štyri zábery.

Mendonsa ako budúci „bozkávajúci námorník” slúžil v Tichomorí a v čase vzniku fotografie bol doma na dovolenke. Dlhé roky tvrdil, že mladým námorníkom na slávnej snímke je on, avšak potvrdilo sa to až nedávno vďaka moderným technológiám rozpoznávania tváre. Momentka vznikla náhodne a Mendonsa sa s Friedmanovou nepoznal.

Zdroj: cbs.com , sme.sk, teraz.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií