fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrel filmový režisér Carlos Saura, počas svojej kariéry získal tri nominácia na Oscara

Španielska filmová akadémia uviedla, že Saura zomrel v piatok, deň predtým, ako si mal prevziať čestné ocenenie Goya za svoju plodnú kariéru.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.2.2023 (SITA.sk) – Vo veku 91 rokov zomrel slávny španielsky filmový režisér Carlos Saura, ktorého kariéra trvala viac ako sedem desaťročí a získal počas nej tri nominácie na Oscara. Španielska filmová akadémia uviedla, že Saura zomrel v piatok, deň predtým, ako si mal prevziať čestné ocenenie Goya za svoju plodnú kariéru.

Medzinárodné uznanie si vyslúžil za svoj film Hon (1966), ktorý bol ocenený Strieborným medveďom na Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne. Neskôr si za svoju prácu vyslúžil ďalšie dve takéto ocenenia. Napriek tomu, že Španielsko dlhé roky trpelo diktatúrou pod vedením generála Francisca Franca, Saurove diela sa snažili vyhýbať cenzúre a riešili spoločenské otázky, čo sa mnohokrát nepáčilo vládnucemu režimu.

Medzi tri Saurove filmy, ktoré si vyslúžili nominácie na Oscara za najlepší cudzojazyčný film, patrili Mamička oslavuje sté narodeniny (1979), Carmen (1984) a Tango (1999).

Viac k témam: Filmový režisér, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrel filmový režisér Carlos Saura, počas svojej kariéry získal tri nominácia na Oscara © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Ikonický portrét Marilyn od Warhola vydražili za 195 miliónov dolárov
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií