Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrel jediný španielsky víťaz Zlatej lopty, Miramontes sa dožil 88 rokov

Muž s prezývkou „zlatý Galíjčan“ je jediný Španiel v histórii, ktorý získal ocenenie Zlatá lopta pre najlepšieho futbalistu sveta. Stalo sa tak ešte v roku 1960.

9.7.2023 (SITA.sk) – Niekdajší španielsky futbalista a tréner Luis Suárez Miramontes zomrel vo veku 88 rokov, informoval o tom jeho dlhoročný zamestnávateľ taliansky klub Inter Miláno. Príčinu úmrtia však neuviedol.

Trofej pre najlepšieho futbalistu sveta

Muž s prezývkou „zlatý Galíjčan“ je jediný Španiel v histórii, ktorý získal ocenenie Zlatá lopta pre najlepšieho futbalistu sveta. Stalo sa tak ešte v roku 1960.

Bývalý stredopoliar vybojoval dva španielske ligové tituly s FC Barcelona, no viac sa preslávil v Interi Miláno. S „Nerazzurri“ sa stal trikrát talianskym šampiónom a dvakrát uspel v Európskom pohári (1964, 1965), po skončení aktívnej kariéry v roku 1973 viedol tím ako kouč v troch obdobiach.

K zisku Zlatej lopty mal blízko viackrát

Luis Suárez Miramontes bol súčasťou prvého veľkého úspechu španielskej reprezentácie futbalistov, keď sa v roku 1964 stali majstrami Európy. K zisku Zlatej lopty nemal ďaleko ani v rokoch 1961 a 1964, keď skončil v hlasovaní druhý. V rokoch 1988 až 1991 bol kormidelníkom národného tímu „La Furia Roja“.

Aj keď z množstva úspešných španielskych futbalistov sa dočkal zisku Zlatej lopty iba spomenutý Miramontes, zo žien v tejto krajine sa to podarilo hneď dvakrát stredopoliarke Alexii Putellasovej z klubu FC Barcelona.

Viac k témam: Futbalista, Úmrtie, Zlatá lopta
Zdroj: SITA.sk – Zomrel jediný španielsky víťaz Zlatej lopty, Miramontes sa dožil 88 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií