fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrel legendárny džezový saxofonista a dvanásťnásobný držiteľ Grammy Wayne Shorter

Shorter podľa jeho mediálneho zástupcu skonal vo štvrtok obklopený rodinou.

Máte tip? napíšte nám mailom

3.3.2023 (SITA.sk) – Vo veku 89 rokov zomrel v Los Angeles Wayne Shorter, jeden z najvýznamnejších džezových saxofonistov v dejinách. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Shorter podľa jeho mediálneho zástupcu skonal vo štvrtok obklopený rodinou.

Dvanásťnásobný držiteľ Grammy

Shorter, ktorý sa stal v džezových kruhoch známym v päťdesiatych rokoch minulého storočia, prispel k formovaniu džezu počas veľkej časti 20. storočia. Dvanásťnásobný držiteľ Grammy hrával po boku ďalších legiend, vrátane Milesa Davisa, Carlosa Santanu či Herbieho Hancocka. V roku 2015 mu udelili aj Grammy za celoživotné dielo.

Sociálne médiá po zverejnení smutnej správy zaplavili reakcie, ktoré podľa BBC spája spoločný názor, že síce odišiel, ale nie je zabudnutý.

View this post on InstagramLoading…

Wayne Shorter, môj najlepší priateľ, nás opustil s odvahou v srdci, láskou a súcitom pre všetkých, hľadajúc ducha večnosti. Bol pripravený na znovuzrodenie. Tak, ako je to s každou ľudskou bytosťou, je nenahraditeľný … Dokázal dosiahnuť vrchol dokonalosti ako saxofonista, skladateľ a nedávno aj ako autor majstrovskej opery Iphigenia. Chýba mi jeho prítomnosť a jeho zvláštne Wayne-izmy, ale jeho ducha nosím stále v srdci,“ napísal na Twitteri Herbie Hancock.

Prečítajte si tiež:
Medzinárodný tím stopol vyšetrovanie zostreleného letu MH17 Malaysia Airlines, v zhrnutí uviedol znepokojujúce zistenie

Zahral si aj v The Rolling Stones

V päťdesiatych rokoch hrával Shorter s Jazz Messengers, kde pôsobili napríklad aj Art Blakey, Lee Morgan alebo Freddie Hubbard, a časom sa stal ich hudobným riaditeľom. V roku 1964 však odišiel a pridal sa k Second Great Quintet džezovej legendy Milesa Davisa. Práve tam si zahral aj po boku spomenutého Hancocka.

Okrem toho Shorter už od roku 1959 vydával sólové albumy, ako napríklad Speak No Evil, Night Dreamer alebo JuJu. Práca na sólových nahrávkach mu dávala väčšiu tvorivú slobodu, začal spájať džez s rockom a latinom, čím vznikol zvuk obdivovaný v tvorbe jeho ďalšej hudobnej formácie Weather Report.

Po pridaní prvkov funku a r’n’b vznikol v roku 1977 album Heavy Weather, ktorý získal platinu za predaj. V tom istom roku si zahral aj na albume Bridges to Babylon kapely Rolling Stones.

Koncom sedemdesiatych rokov sa opätovne stretol pri spolupráci s Davisom, Hubbardom a Hancockom a žijúci členovia Second Great Quintet v roku 1994 vydali po Davisovej smrti album A Tribute to Miles, ktorý si vyslúžil Grammy.

Prečítajte si tiež:
Vstup Fínska a Švédska do NATO by Moskvu rozzúril, tá varovala pred rozširovaním o severské krajiny

Wayne Shorter sa narodil 25. augusta 1933 v Newarku v americkom New Jersey a ako 15-ročný hral najprv na klarinet. Neskôr sa však presunul k tenor a sopráno saxofónu, študoval hudbu na univerzite a strávil aj dva roky v americkej armáde.

Viac k témam: Džezová legenda, grammy, The Rolling Stones, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrel legendárny džezový saxofonista a dvanásťnásobný držiteľ Grammy Wayne Shorter © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií