Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrel posledný samec nosorožca sumatrianskeho v Malajzii

Zostáva jedna samica v Malajzii a asi 80 nosorožcov v Indonézii

V Malajzii uhynul posledný známy samec nosorožca sumatrianskeho. Stalo sa tak po niekoľkomesačnom boji so zhoršujúcim sa zdravotným stavom, píše National Geographic.

Jeho smrť znamená ďalšiu hrozbu pre tieto kriticky ohrozené druhy, ktorých na svete zostáva vo voľnej prírode približne 80. Väčšina žije na ostrove Sumatra, zvyšok je rozptýlený na ostrove Borneo.

Zdroj: nationalgeographic.com

„S ťažkým srdcom oznamujeme tragické správy, že Tam, malajzijský posledný samec nosorožca sumatrianskeho, zomrel. V pravý čas s vami budeme zdieľať viac detailov, ale práve teraz potrebujeme čas na trúchlenie,“ napísala v pondelok na Facebooku nezisková organizácia Borneo Rhino Alliance.

It is with heavy hearts that we share the tragic news that Tam, Malaysia's last male Sumatran rhino, has passed away. We…

Zveřejnil(a) Borneo Rhino Alliance dne Neděle 26. května 2019

Správcovia si u Tama v poslednom období všimli nechuť do jedla a pokles ostražitosti. Následné testy ukázali, že mu začali zlyhávať orgány. Jeho vek sa odhadoval na 30 rokov, a keďže sa nosorožce vo voľnej prírode dožívajú 30 – 40 rokov, príčinou bola zrejme staroba.

Tama objavili v roku 2008, kedy sa túlal po plantáži palmového oleja. Odvtedy žil v rezervácii na ostrove Borneo – v Tabin Wildlife Reserve. Výskumníci dúfali, že bude schopný pomôcť pri zachovávaní kriticky ohrozeného druhu, no zomrel bez potomstva.

Nosorožec sumatriansky je najmenší druh nosorožca. V roku 2015 ho v Malajzii vyhlásili za vyhynutého vo voľnej prírode. Iman, samica, ktorú odchytili v roku 2014, je teraz jediným žijúcim členom tohto poddruhu v krajine.

Pred nosorožcom sumatrianskym vyhynul aj tuponosý

Ďalšia samica, Puntung, zomrela v roku 2017, píše agentúra Reuters. National Geographic ozrejmuje, že bola eutanazovaná kvôli tomu, že mala rakovinu.

Eutanáziu vykonali aj na poslednom nosorožcovi tuponosom severnom, ktorého plánoval nafotiť náš slovenský dokumentárny a vojnový fotograf Ján Husár. Povedal nám o tom v tomto rozhovore.

Prečítajte si aj o druhoch, o ktoré príroda prišla v roku 2018.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií