fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrela Dana Němcová, jedna z najvýraznejších osobností československého disentu

Prezident Václav Havel jej v roku 1998 udelil medailu Za zásluhy a v roku 2013 dostala Cenu Pamäti národa.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.4.2023 (SITA.sk) – Vo veku 89 rokov zomrela jedna z najvýraznejších osobností československého disentu Dana Němcová. Informuje o tom portál Novinky.cz.

Psychologička a spoluzakladateľka Výboru na obranu nespravodlivo stíhaných (VONS) bola jednou z prvých signatárov Charty 77 a v ochrane ľudských práv pokračovala aj po roku 1989.

Narodila sa v Moste ako Dana Valtrová. Psychológiu vyštudovala na Karlovej univerzite. Jej manželom bol psychológ Jiří Němec, s ktorým mala sedem detí. Ich byt na Ječnej ulici bol jedným z centier disentu a undergroundu. Koncom 70. rokov ju niekoľko mesiacov väznili a následne ju podmienečne odsúdili za podvratnú činnosť.

Němcová, ktorá patrila k zakladateľom Občianskeho fóra, bola začiatkom 90. rokov krátko aj poslankyňou. Pôsobila aj ako predsedníčka Výboru dobrej vôle – Nadácie Olgy Havlovej, ktorý v utorok informoval o jej úmrtí.

Prezident Václav Havel jej v roku 1998 udelil medailu Za zásluhy a v roku 2013 dostala Cenu Pamäti národa.

Viac k témam: disidenti, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrela Dana Němcová, jedna z najvýraznejších osobností československého disentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Nákladnú loď v Suezskom prieplave vyslobodili, preváža do Číny tisíce ton kukurice
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií