Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tráviace problémy, upokojujúce infekcie, reťaze a tmavé klietky: v ZOO v Thajsku zaobchádzajú so zvieratami katastrofálne

Ako deti sme ich zbožňovali. Hovorili sme, že zoologické záhrady sú tým najkrajším miestom, ktoré existuje, pretože sa v nich nachádza množstvo zvierat z rôznych kútov sveta. Tie sme doposiaľ videli iba v knižkách.

Avšak len málokto si uvedomuje, čo sa deje, keď sa zatvoria jej brány. Typickým príkladom je ZOO v Thajsku. Zvieratá odchádzajú z ohraničenej plochy (cez deň im slúžila ako výbeh) priamo do klietok, teda za mreže alebo hrubé sklá. Zostávajú osamote a čakajú, kedy bude ráno. Prídu pracovníci, dajú im jesť a vypustia ich (vo väčšine prípadov však rozloha zoologickej záhrady nedovoľuje všetkým zvieratám voľný výbeh, a tak majú niektoré z nich jednu klietku na „všetko” – jedlo, výbeh, biologické potreby).

Niektoré zvieratá prežijú celý svoj život na tom istom mieste, na minimálnej ploche, osamote a bez priameho svetla. To im zväčša nahrádza umelé osvetlenie, v mnohých prípadoch je to však tma a štyri steny. Zoologické záhrady možno prirovnať k cirkusom. Hoci v nich sa zvieratá netýrajú priamo, aj v tomto prípade ide o istú formu týrania, píše sa na upsocl.com

Zdroj: upsocl.com

O cirkusoch sme v blízkej dobe písali viackrát. Prvý raz sme vás informovali o tom, že cirkus Roncalli v Nemecku prišiel s radikálnym riešením – týrať zvieratá nebudú, radšej využijú modernú techniku za účelom vytvorenia takzvaných hologramov. Druhý raz sme vám priniesli informácie o tom, že Veľká Británia sa pridá k 20 krajinám EÚ, ktoré sa postavili proti využívaniu zvierat v cirkusoch.

Narodili sa v zajatí, aj zomreli v zajatí

Presne tak by sa dal popísať život zvierat v ZOO v Thajsku. Ako už dobre vieme, túto situáciu sa snaží riešiť niekoľko aktivistov, ktorí potrebujú viac podpory. Transparenty, pochody a priama výmena názorov s majiteľmi týchto zariadení často nestačí. Podobne ako v prípade cirkusov, aj tu sa ako najúčinnejšia forma javí zákon. Ten je však v krajine v nedohľadne. 

V Samut Prakarn Crocodile Farm and ZOO v Thajsku je život zvierat spečatený. Zvieratá tu nikdy nežili vo voľnej prírode, narodili sa buď v iných zoologických záhradách alebo destináciách. Následne ich predali a presunuli z jedného miesta na druhé, informuje upsocl.com

https://www.instagram.com/p/BuOlinXACGp/

Nadácia Wildlife Friends Foundation Thailand (WFFT) sa rozhodla celú situáciu riešiť a zastaviť to. Jej zakladateľ Edwin Wiek spolu sa so svojím tímom urobili po zoologickej záhrade v Thajsku menšiu obhliadku. To, čo zistili, ich šokovalo. V prípade slonov požiadali pracovníkov, aby im dali viac jedla a nenútili ich, aby na chrbtoch niesli ľudí. Okrem toho si všimli, že trpia tráviacimi problémami. O rok na to sa nič nezmenilo.

„Bohužiaľ, nie sú len slony, ktoré trpia, životná úroveň všetkých zvierat je hrozná. Predávajú sa legálne a viacerým majiteľom,” povedal Edwin Wiek pre thedodo.com

Zdroj: upsocl.com

Tigre taktiež žijú v poľutovaniahodných podmienkach, sú na reťazi a nútenia ich, aby sa fotografovali s turistami. Aby boli krotkí a aby návštevníkom neublížili, im pracovníci podávajú utlmujúce lieky vo forme injekcií.

„Túto situáciu pozorne sledujeme a dúfame, že niečo dosiahneme. Budeme pokračovať v našej kampani a bojovať za práva zvierat v celom Thajsku,” píše sa na upsocl.com.

S približne 200 v turistických alebo zoologických oblastiach má Thajsko najvyššiu populáciu slonov v zajatí na svete. Ak chcete tejto nadácii pomôcť, môžete ju finančne podporiť na wfft.org/donate/. Aktivisti ďalej vyzývajú ľudí, aby sa v prípade návštevy krajiny za každú cenu vyhýbali zoologickým záhradám a iným destináciám so zvieratami. Veria, že ak ľudia nebudú prejavovať o tieto zariadenia záujem, čoskoro zaniknú. Pri pohľade na nasledujúci obrázok, ale i na všetky predchádzajúce by si to určite priali viacerí.

Zdroj: upsocl.com

Zdroj: upsocl.com, instagram.com/WFFT

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií