fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenskí lekári vytvorili aplikáciu, ktorá zabráni šíreniu koronavírusu

Slovenskí lekári vytvorili mobilnú aplikáciu Zostaň zdravý, ktorá bude nasledujúce mesiace monitorovať výskyt koronavírusu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Aplikácia Zostaň Zdravý umožní ľuďom lepšie sa chrániť pred šíriacim sa vírusom tak, že ich podporuje v dodržiavaní karantény. Zároveň budú ľudia informovaní, ak sa človek vyskytne v blízkosti registrovanej infekcie (do 50m). Rovnako im oznámi stretnutia s infekciou aj spätne (z posledného obdobia), ak sa vyskytovali v blízkosti niekoho, koho výsledky na COVID-19 prišli pozitívne.

Zostaň zdravý

V čom je teda aplikácia užitočná? Aplikácia pracuje s človekom a jeho mapou. Je na rozhodnutí človeka, či tieto incidenty vyhodnotí ako dosť vážne či časté, a hneď alebo až po výskyte prvých klinických príznakov sa rozhodne dať otestovať pre koronavírus. Ľudia si môžu priamo z aplikácie vybrať možnosť otestovať sa na COVID-19 a zároveň do nej naspäť dostanú informáciu o pozitivite, bez potreby niekam volať či chodiť.

ako to funguje
Aplikácia Zostaň zdravý. Zdroj: zostanzdravy.sk

V prípade, že anonymný identifikátor bude referenčným centrom/laboratóriom/lekárom označený ako pozitívny, aplikácia v takom prípade automaticky upozorní ostatné, ktoré s ňou boli v blízkosti za poslednú dobu, samozrejme anonymne.

Týmto sa stretnutia na ich mapách zrazu zobrazuje ako rizikové, samozrejme všetko anonymne. Aplikácia Zostaň zdravý umožní okamžite reagovať na nekontrolovateľné šírenie infekcie predovšetkým aspymptomatickými bacilonosičmi.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: pribudlo nových 114 prípadov. Najviac v týchto okresoch

Koronavírus tu bude dlhé mesiace

„Ochorenie s nami nebude ani mesiac, ani dva. Je veľmi pravdepodobné, že tu bude oveľa dlhšie. Na isté obdobie by sme si mali zvyknúť na iný štýl života a takéto technologické nástroje nám môžu pomôcť v tom, aby sme sa nevystavovali hrozbe,“ povedala pre portál aktuality.sk lekárka Vanda Martišková, ktorá je súčasťou pracovnej skupiny okolo projektu ZOSTAŇ ZDRAVÝ pod vedením doktora Andreja Thurza.

Táto aplikácia bola a je ďalej vyvíjaná v úzkej spolupráci lekárov v rámci zdravotníckeho FB fóra, ktoré združuje takmer 5000 zdravotníkov. Aplikácia nezohľadňuje žiadne iné záujmy než hlavnú prioritu lekárov a bežných ľudí v tomto čase – zastavenie šírenia vírusu COVID-19. Umožňuje efektívnejšie cielenie testovania na COVID-19 zlepšuje jeho dostupnosť ľuďom v karanténe.

Podobné aplikácie už fungujú aj v Izraeli, USA či v Nemecku.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií