fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nebezpečný žralok v Chorvátsku! Čo robiť, ak sa stretnete zoči voči?

Máte tip? napíšte nám mailom

Výskyt žralokov v mori nie je ničím výnimočným. Avšak to, že sa žralok po niekoľkých desiatkach rokov objavil práve vo vodách Chorvátska, vzbudzuje obavy.

V oblasti Makarskej riviéry, kam každoročne smeruje niekoľko tisícok slovenských turistov, pláva žralok. Pred takmer dvoma mesiacmi ho na videu zachytil nemecký turista Micheal Brown. Plavil sa na lodi s rodinou, keď vo vode zbadali žraloka.

Podľa tohto videa odborníci hovoria, že ide o žraloka Mako. Do chorvátskych vôd sa vrátil po viac ako 40 rokoch a vzbudil strach nielen u domácich obyvateľov, ale aj u turistov. Dôvod je jednoduchý: tento druh žraloka môže byť nebezpečný pre človeka.

Chorvátsky portál slobodnadalmacija.hr uvádza, že žralok plával aj pri ostrove Korčula. Následne sa vrátil späť k pobrežiu Makarskej riviéry. Podľa odborníkov ide o jedinca, ktorý ešte nedosiahol pohlavnú zrelosť. Štandardne je dĺžka dospelých žralokov Mako 3 metre. Tento typ žraloka je známy nielen svojou rýchlosťou, ale aj ostrými zubami, ktoré sú viditeľné aj v prípade, že má zavretú tlamu.

Prečítajte si tiež:
Niekoľko strmších stúpaní, čarovné Veľké Hincovo pleso, či serpentíny pri výstupe do sedla. Aj to ťa čaká pri výstupe na Kôprovský štít

Smrteľné útoky žraloka na Jadrane

Nebezpečný žralok v Chorvátsku - klocher.sk
Zdroj: Unsplash

V súčasnosti poznáme viac ako 400 druhov žralokov, pričom asi 20 z nich sa vyskytuje vo vodách Jadranu. Avšak len dva z nich môžu byť pre človeka nebezpečné.

Prvý smrteľný útok žraloka na Jadrane bol zaznamenaný 1. septembra 1868 v Terste. Odvtedy prešlo 151 rokov. Za toto obdobie zomrelo v dôsledku útoku žraloka spolu 11 ľudí, pričom 9 z nich bolo zabitých v chorvátskej časti Jadranu.

Čo robiť pri stretnutí so žralokom?

Šanca, že vás napadne žralok, je omnoho menšia ako to, že sa utopíte vo vani alebo vás zasiahne blesk. Ak sa však stanete 1 z 11,5 milióna a chcete útok prežiť, osvojte si 7 pravidiel, ktoré pri stretnutí so žralokom treba dodržať.

Nebezpečný žralok v Chorvátsku - klocher.sk
Zdroj: Unsplash
  1. Zachovajte pokoj.
  2. Nesnažte sa plávať – pokiaľ nie ste blízko brehu.
  3. Pomaly rozprestrite ruky a nohy. A nehýbte sa.
  4. Udržiavajte so žralokom očný kontakt.
  5. Nikdy sa mu neotáčajte chrbtom.
  6. Nemočte do vody. Moč pôsobí na žraloky ako krv a cítia jeho zápach.

Ak na vás žralok zaútočí, odporúča sa protiútok. Ideálne na oči a žiabre. Ak máte po ruke kameň, neváhajte ho po žralokovi hodiť.

Prečítajte si tiež:
NEHODA AKO Z AKČNÉHO TRHÁKU: Drzý motorkár kopol počas jazdy do auta a tým sa všetko začalo

Prečítajte si aj o tom, ako instagramová hviezda pózovala so žralokmi a jeden z nich na ňu zaútočil.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií