fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zruší sa celibát? Pápež sa už vyjadril

Máte tip? napíšte nám mailom

Pápež Benedikt, ktorý odišiel v roku 2013 do dôchodku, uviedol, že v tejto otázke nemôže mlčať. Vo svojej novej knihe vyjadril jasný názor.  

Cirkev sa aktuálne otriasa v základoch. Vatikán čelí obvineniam zo sexuálneho zneužívania a najväčším problémom je najmä otázka zrušenia celibátu. Kým súčasný pápež František jasne vyjadril svoj zhovievavejší názor, emeritný pápež Benedikt XVI., ktorý je na dôchodku, ostal v tejto téme zdržanlivý.

Aj napriek tomu, že už nie je súčasťou hierarchie cirkvi a svoj život prežíva na dôchodku, ešte stále je aktívny. Najnovšie sa pochválil novou knižnou publikáciou, ktorej spoluautorom je konzervatívny kardinál Robert Sarah guinejského pôvodu. Kniha s názvom Z hĺbky našich sŕdc: Kňazstvo, celibát a kríza katolíckej cirkvi”, vyjde 20. februára. 

View this post on Instagram

EN: Worship means bringing our lives to the Lord, and allowing Him enter into them. It means letting His consolation come down to earth, and letting ourselves be pervaded by His tender love. PT: Adorar significa levar a vida ao Senhor, permitindo que Ele entre em nossas vidas. É fazer descer a Sua consolação sobre o mundo e que deixar-se impregnar pela Sua ternura. ES: Adorar es traer nuestra vida al Señor permitiéndole entrar en ella. Es hacer que descienda su consuelo al mundo y dejarnos impregnar por su ternura. IT: Adorare significa portare la vita al Signore permettendo a Lui di entrare nelle nostre vite. È far discendere la sua consolazione sul mondo e lasciarci pervadere dalla sua tenerezza. FR: Adorer signifie apporter la vie au Seigneur en lui permettant d'entrer dans notre vie. C'est faire descendre sa consolation sur le monde et nous laisser envahir par Sa tendresse. DE: Anbeten bedeutet, das Leben zum Herrn zu bringen und zuzulassen, dass er in unser Leben tritt. Es bedeutet, seinen Trost auf die Welt herabzurufen und sich von seiner zärtlichen Liebe erfüllen zu lassen. PL: Adorować oznacza oddać życie Panu, pozwalając, aby On w nie wszedł. I zanieść Jego pocieszenie do świata oraz dać się ogarnąć Jego czułości. #prayer #oração #oración #preghiera #prière #gebet #modlitwa

A post shared by Pope Francis (@franciscus) on

Celibát má význam

Pápež Benedikt v knihe hovorí, že celibát, stáročná tradícia v cirkvi, má veľký význam, pretože umožňuje kňazom zamerať sa na svoje povinnosti.

„Zdá sa, že nie je možné realizovať súčasne obe povolania (kňazstvo aj manželstvo),napísal vo svojej novej knihe 92-ročný emeritný pápež Benedikt.

Pre pápeža Benedikta, ktorý ako prvý rezignoval na tento post za takmer 600 rokov života cirkvi, je zriedkavé zasahovať do administratívnych záležitostí.

Pápež Benedikt je teologický konzervatívec s tradičnými názormi a na katolícke hodnoty. Keď odišiel do dôchodku, zaviazal sa, že zostane ukrytý pred svetom, pričom sa odvolával aj na svoje zlé zdravie. 

View this post on Instagram

EN: Once again I've had the joy of baptizing some children on today's Feast of the Baptism of the Lord. Let us pray for them and for their families. PT: Mais uma vez tive a alegria de batizar algumas crianças, nesta do Batismo do Senhor. Rezemos por elas e por suas famílias. ES: Una vez más he tenido la alegría de bautizar a algunos niños en la fiesta del Bautismo del Señor, que celebramos hoy. Oremos por ellos y por sus familias. IT: Ancora una volta ho avuto la gioia di battezzare alcuni bambini, nell’odierna festa del Battesimo del Signore. Preghiamo per loro e per le loro famiglie. FR: Une nouvelle fois, j'ai eu la joie de baptiser quelques enfants, en ce jour de la fête du baptême du Seigneur. Prions pour eux et leurs familles. #baptismofthelord #batismodejesus #bautismodejesús #battesimodigesù #baptêmedejésus

A post shared by Pope Francis (@franciscus) on

Aj napriek tomu, že pápežský úrad zavesil na klinec, zostal aktívny. Svoje názory vyjadruje v mnohých článkoch, knihách a rozhovoroch. Benedikt je dokonca známy tým, že obhajuje iný prístup k pápežovi Františkovi, ktorý je vnímaný ako progresívnejší. Pápež Benedikt stále žije v múroch Vatikánu v bývalom kláštore.

Biskupská synoda

V októbri minulého roka sa zišli katolícki biskupi z celého sveta na stretnutí, zvanom synoda, s cieľom prediskutovať budúcnosť cirkvi v Amazónii. Na záver tohto stretnutia bol zverejnený dokument, ktorý podrobne opisuje otázky ovplyvňujúce cirkev. V dokumente bolo uvedené, že v odľahlých častiach Amazónie by mohli byť za kňazov vysvätení aj starší muži, ktorí sú už ženatí. Juhoamerickí biskupi tak obhajovali nedostatok kňazov v celom regióne. Pápež František zvažuje návrh a o tom, ako sa rozhodne, sa dozvieme už v priebehu pár mesiacov. 

Prečo je tento názor často označovaný ako kontroverzný? Celibát je pre mnohých kľúčovou súčasťou katolíckeho kňaza. Kňaz by sa mal venovať cirkvi a nemal by byť rozptyľovaný tým, čo niektorí považujú za svetské obavy, ako je manželka alebo rodina.

Na najnovšiu knihu ešte Vatikán nereagoval, ba dokonca ani neprisľúbil, že podá oficiálne stanovisko. Z názorov na celibát však vyplýva, že František a Benedikt majú na jeho zrušenie odlišný názor.

Zdroj: BBC

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií