fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Američania vykonávajú vojenské cvičenia v Juhočínskom mori v čase napätých vzťahov s Čínou

Čína si nárokuje prakticky celé Juhočínske more a dôrazne protestuje proti vojenskej aktivite iných krajín v tejto oblasti.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.2.2023 (SITA.sk) – Americké námorníctvo a pechota organizujú spoločné cvičenia v Juhočínskom mori. Deje sa tak v čase zvýšeného napätia v americko-čínskych vzťahoch v súvislosti so zostrelením podozrivého čínskeho špionážneho balóna.

Cvičenia v Juhočínskom mori

Siedma flotila so základňou v Japonsku v nedeľu uviedla, že skupina lietadlových lodí USS Nimitz a 13. námorná expedičná jednotka vykonávajú v Juhočínskom mori „operácie integrovaných expedičných úderných síl“.

Poznamenala, že cvičenia zahŕňajúce lode, pozemné sily a lietadlá sa konali v sobotu, ale neuviedla žiadne podrobnosti o začiatku a trvaní akcie.

Protesty zo strany Pekingu

Čína si nárokuje prakticky celé Juhočínske more a dôrazne protestuje proti vojenskej aktivite iných krajín na tejto spornej vodnej ceste, ktorou sa každý rok prepraví tovar v hodnote päť biliónov dolárov.

USA neuznávajú žiadne oficiálne vyhlásenia o suverenite v Juhočínskom mori, ale tvrdia, že v oblasti musí byť zachovaný voľný pohyb lodí a lietadiel. To už viackrát vyvolalo protesty zo strany Pekingu.

Zdroj: SITA.sk – Američania vykonávajú vojenské cvičenia v Juhočínskom mori v čase napätých vzťahov s Čínou © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Ovsjannikovovú odsúdili, držala plagát s nápisom Putin je vrah a pri nohách mala dve bábiky
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií