Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Balkán je otrávený ruskými dezinformáciami, tvrdí americký vyslanec

Podľa vyhlásenia americkej ambasády v Severnom Macedónsku Rubin tiež diskutoval o Číne a „ďalších škodlivých aktéroch, ktorí šíria dezinformácie s cieľom podkopať demokraciu a národnú bezpečnosť na celom svete“.

12.4.2023 (SITA.sk) – Krajiny západného Balkánu sú podľa amerického osobitného vyslanca pre boj s globálnymi dezinformáciami „celkom vážne otrávené“ ruskými ovplyvňovacími kampaňami.

Dezinformácie generované Ruskom

James P. Rubin počas návštevy Severného Macedónska povedal, že „hlavným zdrojom hrozby v tejto časti sveta sú dezinformácie generované Ruskom, ktoré sa často opakujú a pôsobia ako centrum prostredníctvom srbských mediálnych platforiem a potom sa opakujú a šíria tu na západnom Balkáne“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rubin, ktorého cesta na Balkán zahŕňa aj Čiernu Horu a Albánsko, tiež povedal, že ruský vodca Vladimir Putin si myslel, že môže zvrhnúť ukrajinskú vládu a rozdeliť Európu, ale vo všetkom zlyhal.

To však neznamená, že Rusko nepokračuje v snahe o šírenie jedu dezinformácií a rozkolu… navrhnutom tak, aby rozdelil ľudí, rozdelil krajiny, rozdelil komunity, aby priniesol nezhody,“ upozornil diplomat.

Boj proti novej hrozbe

Šéf Centra globálnej angažovanosti amerického ministerstva zahraničných vecí tiež uviedol, že spolupracuje s mnohými európskymi vládami a Európskou úniou. Západ podľa neho len začína riešiť boj proti novej hrozbe.

Podľa vyhlásenia americkej ambasády v Severnom Macedónsku Rubin tiež diskutoval o Číne a „ďalších škodlivých aktéroch, ktorí šíria dezinformácie s cieľom podkopať demokraciu a národnú bezpečnosť na celom svete“.

Centrum pomáha spojeneckým vládam identifikovať dezinformačné kampane zamerané na ich krajiny, pričom poskytuje pomoc s analýzami a výskumom a technologickú podporu.

Viac k témam: Balkán, Dezinformácie, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Balkán je otrávený ruskými dezinformáciami, tvrdí americký vyslanec © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií