fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bratislavská zoologická záhrada bude na 30 dní pre verejnosť zatvorená, dôvodom je vírus vtáčej chrípky H5N1

Dobrou správou je, že žiadnych vtákov zo spodného jazera nemusia utratiť a ani nejavia žiadne príznaky choroby.

Máte tip? napíšte nám mailom

27.1.2023 (Webnoviny.sk) – Zoologická záhrada v Bratislave zatvára od soboty 28. januára na 30 dní svoje brány pre verejnosť. Dôvodom je úhyn jedného jedinca husi podunajskej, u ktorého sa následne potvrdil vírus vtáčej chrípky H5N1.

Tento druh husi sa nachádzal v zoo na otvorenej vodnej ploche, kde boli pravdepodobne nosičom vírusu divo žijúce vtáky.

Z jazierok do zázemia

„Aj napriek tomu, že riziko prenosu vtáčej chrípky je na ľudí nízke, zoo prijala opatrenia nariadené Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou súvisiace s touto situáciou. Všetky jedince z jazierok sme preventívne presťahovali do zázemí, kde zároveň bude možné lepšie sledovať ich zdravotný stav,“ uviedla PR manažérka bratislavskej zoo Alexandra Ritterová.

Ako dodala, dobrou správou je, že žiadnych vtákov zo spodného jazera nemusia utratiť a ani nejavia žiadne príznaky choroby.

Podobnú situáciu už v minulých rokoch museli riešiť aj v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach a v ZOO Košice, kde sa prípady vtáčej chrípky vyskytli u rôznych druhov kačíc či dokonca lyžičiara.

Dianie v zoo uvidia online

Podľa údajov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky sa vírus vtáčej chrípky naposledy vyskytol 17. januára 2023 u súkromného chovateľa hydiny v obci Bzenov v okrese Prešov a taktiež u labutí v okrese Senec a Malacky.

Prečítajte si tiež:
Zamestnanci Slovenskej pošty si po roku opäť prilepšia, platy im stúpnu od marca

V tomto období identifikovali vtáčiu chrípku aj v okolitých štátoch – Rakúsku, Maďarsku, Česku aj v Poľsku.

„Počas najbližšieho obdobia budú môcť návštevníci sledovať dianie v zoo prostredníctvom sociálnych sietí. Veríme, že toto náročné obdobie zvládneme a čoskoro sa s návštevníkmi stretneme a privítame spoločne blížiacu sa jar,“ uzavrela Ritterová.

Viac k témam: vírus H5N1, Vtáčia chrípka
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislavská zoologická záhrada bude na 30 dní pre verejnosť zatvorená, dôvodom je vírus vtáčej chrípky H5N1 © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií