fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Elektromobily musia vydávať hluk, inak sú príliš nebezpečné, tvrdí Európska únia

Máte tip? napíšte nám mailom

Elektromobily sú podľa Európskej únie až príliš tiché, a tým pádom nebezpečné. Nové nariadenie preto prikazuje určitý stupeň hlučnosti.

Pomaly, ale isto sa autá na elektrický pohon stávajú súčasťou dopravy. Aj keď o ich skutočnej ekologickosti by sa dalo polemizovať, poslanci Európskeho parlamentu sa ich prítomnosti tešia a výrobu veľmi podporujú. Po novom však prišli s tým, že automobily bez spaľovacieho motora sú natoľko tiché, že ohrozujú chodcov a cyklistov.

Zdroj: pixabay.com

Vplyvom dnešných technológií dokážu výrobcovia spraviť nielen ekologickejšie, ale aj podstatne tichšie autá.

Okrem tichých motorov majú na to vplyv napríklad aj moderné pneumatiky. Nové nariadenie EÚ o hlučnosti motorových vozidiel a regulácia ECE 138 vydaná OSN to má všetko zmeniť. Európska únia totiž vychádza z toho, že chodci a cyklisti už hluk auta vnímajú podvedome, a to aj v situáciách, keď majú napríklad slúchadlá či používajú mobilný telefón.

elektromobily
Zdroj: pixabay.com

Nariadenie vstúpi do platnosti už 1. júla. O hluk sa bude starať sústava reproduktorov, a to do rýchlosti 20 km/h. Sú to teda rýchlosti, kedy sú elektromobily skutočne takmer nehlučné. Zaujímavosťou je, že podobný zákon pred časom prijala aj americká vláda. Píše sa v ňom, že hlučné musia byť všetky autá poháňané elektrinou do rýchlosti až 30 km/h. Či táto metóda prinesie očakávaný efekt, sa tak dozvieme už v najbližšej dobe.

Prečítajte si tiež:
Nový Volkswagen Golf GTI je nabitý technológiami a je silnejší

Zdroj: publications.europa.eu, autoexpress.co.uk,

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií