fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Etnickí Srbi začali v Kosove odstraňovať svoje barikády a Srbsko odvolalo zvýšenú pohotovosť vojakov na hranici

Odstránenie barikád, ktoré oznámil Vučić v stredu, by mohlo znížiť napätie, ktoré vyvolalo obavy z nových stretov na Balkáne.

Máte tip? napíšte nám mailom

29.12.2022 (Webnoviny.sk) – Srbsko vo štvrtok odvolalo zvýšenú pohotovosť vojakov na hranici s Kosovom po tom, čo tamojší Srbi začali odstraňovať svoje barikády.

Srbská štátna televízia RTS informovala, že pohotovosť Belehrad zrušil po dohode o odstránení barikád z nočného krízového stretnutia lídrov Srbov v Kosove a srbského prezidenta Aleksandara Vučića.

Obavy z nových stretov

Skôr počas štvrtka Kosovo otvorilo hraničný priechod so Srbskom po tom, čo odstránili neďalekú barikádu, ktorá viedla k jeho zavretiu. Neskôr etnickí Srbi v Kosove odstránili ďalšiu barikádu a nasledovať by mali ďalšie.

Odstránenie barikád, ktoré oznámil Vučić v stredu, by mohlo znížiť napätie, ktoré vyvolalo obavy z nových stretov na Balkáne.

Európska únia privítala vývoj situácie v regióne. „Diplomacia prevládla v deeskalácii napätia na severe Kosova. Násilie nemôže byť nikdy riešením,“ vyjadril sa šéf zahraničnej politiky eurobloku Josep Borrell.

Expolicajta zatkli za terorizmus

Nedávnu eskaláciu napätia a barikády vyvolalo zatknutie bývalého policajta Dejana Pantića z 10. decembra.

Pantića zadržali za „terorizmus“ po tom, ako údajne počas predchádzajúceho protestu napadol kosovského policajta. V stredu kosovský súd nariadil, aby ho prepustili do domáceho väzenia.

Prečítajte si tiež:
Putin sa cíti ako Peter Veľký, v rozhovore s podnikateľmi sa netajil imperiálnymi myšlienkami

Kosovo je prevažne etnicky albánske územie, ktoré v roku 2008 vyhlásilo samostatnosť od Srbska. Belehrad odmieta uznať Kosovo ako samostatný štát.

Viac k témam: napätie v Kosove
Zdroj: Webnoviny.sk – Etnickí Srbi začali v Kosove odstraňovať svoje barikády a Srbsko odvolalo zvýšenú pohotovosť vojakov na hranici © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií