fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Francúzsko sľúbilo Kyjevu ďalšiu vojenskú pomoc, Ukrajinci sa pripravujú na protiofenzívu

Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron sa stretli v Elyzejskom paláci na zhruba tri hodiny.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.5.2023 (SITA.sk) – Francúzsko v nedeľu sľúbilo ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine, ktorá sa v súčasnosti pripravuje na protiofenzívu proti ruskej agresii.

Výcvik ukrajinských vojakov

Elyzejský palác to oznámil po nečakaných rokovaniach francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a jeho ukrajinského náprotivka Volodymyra Zelenského v Paríži.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Francúzska pomoc zhŕňa desiatky ľahkých tankov a obrnených vozidiel či systémy protivzdušnej obrany.

Macronov úrad tiež oznámil, že v rámci širšieho európskeho úsilia tento rok plánujú výcvik zhruba 2 000 ukrajinských vojakov vo Francúzsku a takmer 4 000 ďalších v Poľsku.

Macronov sľub Zelenskému

Zelenskyj a Macron sa stretli v Elyzejskom paláci na zhruba tri hodiny. Stretnutie bolo utajované, na verejnosť sa dostalo krátko pred Zelenského príchodom do Paríža, kam pricestoval francúzskym vládnym špeciálom z Nemecka. Zelenskyj cez víkend tiež navštívil Taliansko.

Paríž vo vyhlásení označil svoju podporu nezávislosti, suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny za „neochvejnú” a sľúbil, že jeho politická, hospodárska, humanitárna a vojenská pomoc bude pokračovať „tak dlho, ako to bude potrebné”.

Ukrajinský prezident sa na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter zase vyjadril, že „každou návštevou sa obranné a útočné schopnosti Ukrajiny rozširujú. Vzťahy s Európou sa stávajú silnejšími a tlak na Rusko rastie“.

Prečítajte si tiež:
Je čas konať v boji s klimatickou krízou a nečakať na koniec tej energetickej, vystríha Čaputová

Viac k témam: Francúzsky prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Francúzsko sľúbilo Kyjevu ďalšiu vojenskú pomoc, Ukrajinci sa pripravujú na protiofenzívu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií