Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Generál Cavoli pricestoval na 20. výročie vstupu Slovenska do NATO, nazval ho odhodlaným spojencom

Vrchný veliteľ vyzdvihol aj aktívny prístup slovenských vojakov v operáciách a misiách NATO.

27.3.2024 (SITA.sk) – Vojaci si pripomenuli 20. výročie vstupu Slovenska do NATO za účasti vrchného veliteľa spojeneckých vojsk v Európe generála Christophera Cavoliho, ktorý pricestoval na základe pozvania náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síd (OS) SR Daniela Zmeka. Ako uviedol Cavoli, Slovensko bolo v priebehu 20 rokov odhodlaným spojencom plniacim záväzky.

Aktívny prístup slovenských vojakov

V zmenenej bezpečnostnej situácii, keď sa pozornosť Aliancie sústreďuje na kolektívnu obranu, naďalej takýmto spojencom ostáva,“ vyhlásil Cavoli vo svojom príhovore.

Vrchný veliteľ v rámci svojho vystúpenia vyzdvihol aj aktívny prístup slovenských vojakov v operáciách a misiách NATO, a tiež aj okamžitú reakciu pri posilňovaní spojeneckej prítomnosti na východnom krídle Aliancie.

Generál Zmeko uviedol, že posilňovanie obranyschopnosti Aliancie patrí ku kľúčovým prioritám v meniacej sa bezpečnostnej situácii, a cieľom je odstrašenie potencionálneho protivníka.

Zhoršujúca sa situácia na Blízkom východe

Medzi bezpečnostné výzvy okrem vojny na Ukrajine patrí aj zhoršujúca sa bezpečnostná situácia na Blízkom východe a v subsaharskej Afrike. Ich dynamický vývoj má dosah na potrebu zvyšovania úrovne pripravenosti ozbrojených síl, ako aj celej spoločnosti na obranu našej vlasti individuálne a aj v systéme kolektívnej obrany,“ uviedol vo svojom rozkaze príslušníkom ozbrojených síl generál Zmeko.

Generála Cavoliho prijal na pôde generálneho štábu aj minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Generál Cavoli navštívi aj mnohonárodnú bojovú skupinu NATO na Slovensku, kde sa prihovorí vojakom z Česka, Nemecka, Slovinska, USA a Španielska, ktorých úlohou je okrem výcviku pripraviť pôdu na rozšírenie skupiny na brigádnu úroveň, zároveň so zmenou vedúcej krajiny.

Viac k témam: Minister obrany SR, vstup do NATO
Zdroj: SITA.sk – Generál Cavoli pricestoval na 20. výročie vstupu Slovenska do NATO, nazval ho odhodlaným spojencom © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií