Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Holandsko vyhostí ruských diplomatov, existujú podozrenia zo špionáže

V krajine sídli niekoľko významných medzinárodných inštitúcií vrátane Medzinárodného trestného súdu.

19.2.2023 (SITA.sk) – Holandsko bude musieť opustiť niekoľko ruských diplomatov. V sobotu to oznámila holandská vláda, podľa ktorej sa Moskva pokúša dostať do krajiny, kde sídli niekoľko významných medzinárodných inštitúcií vrátane Medzinárodného trestného súdu, špiónov.

Oznámenie o vyhostení diplomatov je najnovším krokom v diplomatickom spore medzi Ruskom a Holandskom, ktorý sa začal krátko po tom, ako Moskva spustila inváziu na Ukrajinu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Napriek početným pokusom Holandska nájsť riešenie sa Rusko naďalej snaží dostať spravodajských dôstojníkov do Holandska pod diplomatickým krytím. Nemôžeme to dovoliť a neurobíme to,“ vyjadril sa vo vyhlásení holandský minister zahraničia Wopke Hoekstra.

Zároveň poznamenal, že je dôležité ponechať otvorené veľvyslanectvá ako komunikačný kanál, „aj keď sú teraz vzťahy s Ruskom zložitejšie, ako kedykoľvek predtým“.

Ruskí diplomati majú dva týždne na to, aby opustili krajinu. Od utorka tiež bude musieť byť zatvorený ruský obchodný úrad v Amsterdame. Holandská vláda tiež vyhlásila, že Rusko odmieta udeliť víza holandským diplomatom z konzulátu v Petrohrade a veľvyslanectve v Moskve. Od pondelka preto zatvárajú holandský konzulát v Petrohrade.

Viac k témam: Diplomacia, Ruská špionáž, rusko-ukrajinský konflikt, Vyhostenie diplomata
Zdroj: SITA.sk – Holandsko vyhostí ruských diplomatov, existujú podozrenia zo špionáže © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií