fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Konkurenčné strany v bulharskom parlamente sa konečne dohodli na koaličnej vláde, post premiéra si budú striedať

Strany dosiahli dohodu o vytvorení koaličnej vlády s rotujúcim predsedníctvom, ktorej cieľom je ukončiť politickú krízu v krajine.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.5.2023 (SITA.sk) – Lídri dvoch hlavných konkurenčných politických strán v Bulharsku v pondelok dosiahli dohodu o vytvorení koaličnej vlády s rotujúcim predsedníctvom, ktorej cieľom je ukončiť politickú krízu v krajine. Stredopravá strana GERB, ktorá vyhrala aprílové voľby, sa bude o post premiéra striedať s reformistickou koalíciou vedenou stranou Pokračujeme v zmene. Obe strany budú mať najvyšší post na deväť mesiacov.

Prvým premiérom bude dezignovaný líder reformistickej koalície Nikolaj Denkov a jeho vicepremiérkou a ministerkou zahraničia bude niekdajšia eurokomisárka Marija Gabrielová za GERB. Potom si pozície vymenia. „Situácia je mimoriadne náročná. Po piatich voľbách v rade máme problém vytvoriť normálny kabinet a je tu naozajstné riziko ďalších volieb bez jasného výsledku,“ vyjadril sa Denkov.

Gabrielová poznamenala, že dohoda potrebuje podporu oboch ich poslaneckých klubov. Koaličnú vládu musí schváliť 240-členný parlament, kde skupiny majú dovedna 133 kresiel. Strany uviedli, že sa budú snažiť dať dohromady ústavnú väčšinu dvoch tretín parlamentných kresiel s cieľom presadiť komplexnú reformu súdnictva, splniť všetky požiadavky na členstvo v bezvízovom schengenskom priestore , ako aj včasné prijatie eura.

Prečítajte si tiež:
Zelenskyj: Ukrajina nikomu nedá ani kúsok našej zeme (video)

Viac k témam: Bulharská vláda
Zdroj: SITA.sk – Konkurenčné strany v bulharskom parlamente sa konečne dohodli na koaličnej vláde, post premiéra si budú striedať © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií