Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Korupčná kauza Dobytkár pokračuje vypočúvaním svedkov, obžalovaný Kožuch vinu stále popiera

Osem fyzických a päť právnických osôb páchalo podľa obžaloby trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

6.3.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 6. marca 13:24

Vypočúvaním svedkov z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) pokračuje v pondelok na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie v korupčnej kauza známej ako Dobytkár.

Na dva pojednávacie dni je predvolaných spolu sedem svedkov nielen z PPA. Podľa obžaloby v tejto kauze páchalo osem fyzických a päť právnických osôb trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA.

Kožuch posúval informácie cez referenta

Svedok Jaroslav Hlava, ktorý v PPA robil od roku 2000 a pracoval aj ako referent na právnom oddelení, uviedol, že bývalý generálny riaditeľ PPA, obžalovaný Juraj Kožuch chcel od neho, aby sa stretával s Marekom Kodadom, keď bude chcieť nejaké informácie. Zisťoval pre neho aj informácie o výzvach vyhlásených v PPA.

Pre toho, kto robil projekty, to mohli byť zaujímavé informácie, lebo sa mohol pripraviť napríklad na nejakú zmenu,“ uviedol svedok s tým, že podľa neho sa Kodada poznal s obžalovaným Ľubomírom Kožuchom, lebo obaja robili poradenstvo.

V jednom alebo v dvoch prípadoch Hlava informoval Kodadu aj o dožiadaniach policajného zboru, ktorý požadoval od PPA údaje o nejakom subjekte. Prokurátor predložil dôkaz zadržaný pri jednej z domových prehliadok – dožiadanie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Svedok Kodada spolupracuje

Svedok toto spoznal a po preštudovaní konštatoval, že to je to, o čom informoval v sms Kodadu. Bývalý riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Marek Kodada v tomto prípade vystupuje ako spolupracujúci svedok, pričom vyšetrovateľom bol v kauze Dobytkár vyčlenený na samostatné konanie.

Informácie mal svedok poskytovať aj Ľubomírovi Kropilovi. „Neposkytoval som mu utajené katastrofálne informácie. Poskytoval som mu informácie preto, lebo som sa s ním poznal a nejakým spôsobom sme komentovali výzvy agentúry,“ dodal Hlava, ktorý podľa jeho slov za informácie nedostával žiadnu finančnú odmenu.

Z mojej strany určite nedošlo k nejakému naznačeniu, aby išiel svedok po ruke svedkovi Kodadovi,“ dodal k výpovedi Hlavu obžalovaný Juraj Kožuch s tým, že takáto situácia sa nestala.

Kauza Dobytkár a jej obvinení

Úrad špeciálnej prokuratúry podal v kauze Dobytkár obžalobu ešte v auguste 2021 na osem fyzických osôb a päť právnických osôb.

V kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, veterinár Ľubomír Kropil, právnik Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

V rámci aktuálneho súdneho procesu čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, resp. podplácania obžalovaný veterinár  Ľubomír Kropil. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel.

Vinu vo všetkých skutkoch priznal obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas. Vyhlásenie obžalovaného Viktora Mikasa o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste. Zvyšní obžalovaní vinu popierajú.

Viac k témam: Akcia „Dobytkár“, Korupcia, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Korupčná kauza Dobytkár pokračuje vypočúvaním svedkov, obžalovaný Kožuch vinu stále popiera © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií