Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Machaj vníma financovanie RTVS ako kompromisné riešenie

Nové financovanie RTVS založené na poskytovaní automatického príspevku zo štátneho rozpočtu by mohlo podľa vlády zvýšiť nezávislosť RTVS.

14.4.2023 (SITA.sk) – Riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj schválený návrh nového modelu financovania Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) vníma ako kompromisné riešenie celého problému financovania RTVS, ktoré zabezpečí stabilitu a chod RTVS v rozsahu ako doteraz.

Súčasný rozpočet

Podľa neho bude súčasne takýto rozpočet garantovať plnenie všetkých zákonných povinností. Ako však dodal, nebude postačujúci na plnenie cieľov, ktoré RTVS plánovala, ako napríklad rekonštrukcia budov alebo doriešenie technologického dlhu, s ktorým RTVS dlhodobo zápasí. V tlačovej správe o tom informovala RTVS.

Nové financovanie RTVS založené na poskytovaní automatického príspevku zo štátneho rozpočtu by mohlo podľa vlády zvýšiť nezávislosť RTVS.

Výška príspevku sa bude odvíjať od vyprodukovaného hrubého domáceho produktu (HDP) a nebude závisieť od politických tlakov ani vyjednávaní.

Medzinárodné štandardy

Súčasný model financovania verejnoprávneho vysielateľa, ktorý kombinuje viaceré zdroje napojené na štátny rozpočet, označil predkladateľ za nesystémový a neprehľadný, a dodal, že nespĺňa ani európske, ani medzinárodné štandardy financovania verejnoprávnych médií.

Pôvodný návrh hovoril o 0,17 percenta HDP, vláda v piatok rozhodla, že nárokovateľný príspevok bude každoročne poskytovať Ministerstvo financií Slovenskej republiky v sume vo výške 0,15 percenta HDP.

Viac k témam: financovanie RTVS
Zdroj: SITA.sk – Machaj vníma financovanie RTVS ako kompromisné riešenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií