fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Matovič už lotériou lákal ľudí na očkovanie proti COVID-19, teraz chce dávať odmeny za účasť vo voľbách

Počíta s tým návrh, ktorý predkladajú do parlamentu poslanci OĽaNO, vrátane šéfa hnutia Igora Matoviča.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.1.2023 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 17. januára 2023, 13:04

Hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chce zaviesť odmenu za účasť na parlamentných voľbách vo výške desiatich percent zo všetkých poplatkov štátu.

Počíta s tým návrh, ktorý predkladajú do parlamentu poslanci OĽaNO, vrátane šéfa hnutia Igora Matoviča.

Rozhodla o tom anketa

Uvedené opatrenie bolo súčasťou ankety hnutia OĽANO „rozhodni.to“, v rámci ktorej sa 78 percent zúčastnených obyvateľov vyjadrilo, že podporuje myšlienku odmeňovania účasti na voľbách,“ zdôvodnili predkladatelia.

Zľava by sa týkala len fyzických osôb – nepodnikateľov. Podľa návrhu má okrsková volebná komisia voličovi na požiadanie vydať potvrdenie o účasti na parlamentných voľbách na ceninovom papieri obsahujúcom bezpečnostné prvky. Volič si zľavu uplatní pri rôznych správnych poplatkoch priamo v klientskom centre, na príslušnom úrade alebo elektronicky.

Návrhom chcú dosiahnuť viacero cieľov

Návrh chce ďalej znížiť započítanie prednostných hlasov vo voľbách do parlamentu a vo voľbách do Európskeho parlamentu z troch percent na jedno percento, legislatívne upraviť prezidentské voľby poštou a zabezpečiť distribúciu zoznamu kandidátov aj vo voľbách do orgánov samosprávy do domácností.

Prečítajte si tiež:
Advokát Para ide do väzby, súd sa obáva ovplyvňovania svedkov (video+foto)

Pri regionálnom referende poslanci navrhujú znížiť počet potrebných podpisov pod petíciu na 10 percent a znížiť kvórum na 25 percent. V prípade miestneho referenda v mestách Bratislava a Košice chcú znížiť počet potrebných podpisov pod petíciu na 20 percent a znížiť kvórum na 25 percent.

Zároveň chcú zrušiť povinnosť poskytovať transparentný účet pre banky, ktoré nevedú platobné účty spotrebiteľom a znížiť požadovanú hranicu získaných hlasov vo voľbách do orgánov samosprávy pre aktívnu žalobnú legitimáciu neúspešného kandidáta pre napadnutie platnosti a ústavnosti volieb.

Viac k témam: Anketa, Odmena, Parlamentné voľby, Prezidentské voľby, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby)
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič už lotériou lákal ľudí na očkovanie proti COVID-19, teraz chce dávať odmeny za účasť vo voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií